Kontrola Inspektorów ITD z jednostki kujawsko-pomorskiej

Inspektorzy Kujawsko-Pomorskiej Inspekcji Transportu Drogowego dokonali nietypowego zatrzymania. Choć początkowo wydawało się, że jest to rutynowa kontrola. Na ekspresowej „piątce” skontrolowali w nocy z 2 na 3 lutego, zespół pojazdów, które transportowały kontenery morskie.

W toku kontroli okazało się, że nie tylko naruszono bardzo wyraźnie czas pracy kierowcy. Dodatkowo okazało się, że kontenery stanowią znaczne przeładowanie transportu.

„Analiza czasu pracy kierowcy wykazała, że wielokrotnie przekraczał on dopuszczalne normy prowadzenia pojazdów. A także nie odbierał wymaganych przerw w prowadzeniu i odpoczynków. Kierowca przez ponad 50 godzin prowadził pojazd, nie odbierając w tym czasie ani jednego prawidłowego odpoczynku dziennego w wymiarze minimum 9 godzin, czy nawet przerwy w prowadzeniu trwającej co najmniej 7 godzin” – opisuje ITD.

Kierowcę ukarano grzywną i zmuszono do odpowiedniego odpoczynku dziennego, a transport wstrzymano do czasu przywrócenia normalnego montażu pojazdu. Wszczęte zostało postępowanie w sprawie nałożenia kary pieniężnej za naruszenie przepisów ustawy o transporcie drogowym.