Murale na drzewach w Bydgoszczy – nowy trend w sztuce miejskiej

Drzewa w Bydgoszczy stały się płótnem dla niezwykłych murali. Niewielka, ale wyrazista grupa 10 drzew rozsianych po całym mieście została ozdobiona przez litewskiego artystę, Linasa Domarackasa. Co ważne, wykorzystany metoda malowania jest całkowicie nieszkodliwa dla tych naturalnych modeli. Domarackas stworzył swoje dzieła z pełnym poszanowaniem dla ich integralności i zdrowia.

Fascynujące murale pojawiły się na drzewach zarówno w centralnej części Bydgoszczy, jak i w jej bardziej ukrytych zakątkach. Również mała miejscowość Ostromecko może poszczycić się takim ozdobnikiem – jedno z drzew zostało udekorowane portretem Andrzeja Szwalbego, postaci mocno związanej z tym miejscem, jak podkreśla Marek Iwiński, plastyk miejski.

Linas Domarackas, autor tych niezwykłych prac, jest dobrze znany organizatorom festiwalu World Urban Art. Jak mówi Jarosław Pijarowski, twórca tego wydarzenia, już wcześniej miał okazję obcować z twórczością tego litewskiego artysty. Domarackas był gościem ubiegłorocznej edycji festiwalu i także w tym roku zdecydował się na udział.

Aktualnie można podziwiać 10 murali Domarackasa w Bydgoszczy. Są one równomiernie rozmieszczone po mieście, co daje mieszkańcom możliwość podziwiania sztuki na co dzień. Prace można znaleźć między innymi w Myślęcinku, parku imienia Wincentego Witosa, na placu Wolności czy na rogu ulicy Gimnazjalnej.