Osoby oskarżone o nielegalny handel lekami psychotropowymi w sieci

W poniedziałek, Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy poinformowała o postawieniu zarzutów dla pięciu osób. Zarzuty te dotyczą nielegalnej aktywności polegającej na pozyskiwaniu recept i prowadzeniu handlu lekami psychotropowymi online. Z tego grona, dwie osoby zostały zdecydowanie ukarane przez sąd, który postanowił umieścić je za kraty na okres trzech miesięcy.

Proceder jest śledzony przez prokuratorów z Działu do Spraw Cyberprzestępczości przy Prokuraturze Okręgowej w Bydgoszczy. Odpowiedzialni za ten obszar specjaliści współpracują z funkcjonariuszami Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą należącym do Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. Ich wspólnym celem jest wyjaśnienie sprawy związanej z nielegalnym pozyskiwaniem recept. Oskarżeni wykorzystywali w tym celu podrobioną dokumentację medyczną oraz nielegalnie przetwarzane dane osobowe pacjentów.

Pozyskane w taki sposób recepty na leki psychotropowe i opioidy były następnie sprzedawane za pośrednictwem różnych kanałów i komunikatorów internetowych. To właśnie tak skonstruowane działania były obszarem zainteresowania śledczych, którzy teraz dokładają wszelkich starań, aby postawić przed sądem wszystkich odpowiedzialnych za ten nielegalny proceder.