Ostatnie pożegnanie Zbigniewa Pawłowicza

1 września, piątkowy dzień, zagościł smutek na lawendowych alejkach cmentarza parafialnego w Osielsku. Tego dnia bowiem odbyły się uroczystości pogrzebowe Zbigniewa Pawłowicza. Rodzina zmarłego, przyjaciele oraz wielu innych bliskich mu osób towarzyszyło mu podczas tej ostatniej drogi. Zbigniew Pawłowicz zakończył swoje ziemskie życie 26 sierpnia 2023 roku, dobiegając wieku 80 lat.

Urodzony 22 września 1943 roku w Kamieniu Koszyrskim, Zbigniew Pawłowicz już jako dwudziestoczterolatek mógł poszczycić się dyplomem Wydziału Lekarskiego Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. Później, w 1977 roku, zdobył drugi stopień specjalizacji z chirurgii ogólnej. W 1974 roku osiągnął kolejny sukces naukowy – został doktorem nauk medycznych. Jednak jego ambicje wykraczały poza medycynę – był również absolwentem Wydziału Ekonomicznego na Uniwersytecie Warszawskim.

Z zawodu lekarz, z pasji polityk – jak senator, tak i poseł na Sejm. Od roku 1996 aż do 2014 pełnił funkcję dyrektora Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Swój profesjonalny rozdział życia rozpoczął jednak już w 1967 roku na łódzkiej Wojskowej Akademii Medycznej. Następnie przez dwa lata pracował jako lekarz jednostki wojskowej Śląskiego Okręgu Wojskowego we Wrocławiu. W latach 1972-1984 był zatrudniony w II Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Łodzi.

W 1985 roku został ordynatorem Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy. W tym szpitalu przez wiele lat pełnił rolę zastępcy komendanta, a potem sama stanowisko komendanta. Ponadto był szefem Służby Zdrowia Pomorskiego Okręgu Wojskowego w Bydgoszczy. Przez osiemnaście lat, od 1996 do 2014 roku, był dyrektorem Centrum Onkologii w Bydgoszczy.