Oszustwa na terenie Bydgoszczy i okolic: Straty przekraczają 35 tysięcy złotych

W środku tygodnia, dokładnie 24 kwietnia, policja z Bydgoszczy i okolic zgłosiła aż 10 incydentów oszustwa. Suma strat pokrzywdzonych przekroczyła wartość 35 tysięcy złotych. Funkcjonariusze zwracają uwagę na techniki stosowane przez oszustów i udzielają porad, jak chronić się przed ich manipulacjami.

Wykorzystywane metody to m.in. oszustwo na BLIKA, podając za pretekstem konieczność zabezpieczenia funduszy w banku, namawianie do instalacji aplikacji służącej do zdalnego zarządzania pulpitem, twierdzenie o chorobie COVID-19 u krewnych i domniemaną potrzebę zakupu leków, czy oszukiwanie podczas transakcji online. To tylko niektóre przykłady działań oszustów w ciągu ostatniej doby. Niestety, 10 mieszkańców miasta i powiatu padło ofiarą takich praktyk i utraciło swoje pieniądze. Policja ponownie przypomina o zachowaniu ostrożności, nieudostępnianiu swoich danych osobowych nieznajomym oraz ograniczeniu zaufania w rozmowach z obcymi osób – podkreśla kom. Lidia Kowalska z Zespołu Komunikacji Społecznej KMP w Bydgoszczy.

Oszustwa z dnia 24 kwietnia dotknęły osoby w różnym wieku. W trakcie badania 10 przypadków stwierdzono, że najczęściej wyłudzany był kod BLIK, na prośbę fikcyjnego znajomego lub podczas transakcji internetowych. Nie były to jednak jedyne sposoby na defraudację pieniędzy od niczego nie podejrzewających ofiar.