Pierwszy etap częściowej rekonstrukcji i remontu konserwatorskiego zamku krzyżackiego w Świecku.

Prace są wykonywane przez Bydgoską firmę Kontbud. Firma ukończyła już odtwarzanie średniowiecznych sklepień gwiaździstych. Samorząd gminy na tą inwestycję pozyskał 2,5 miliona złotych wsparcia unijnego z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Do tej pory w zamku odrestaurowano piwnice, refektarz i kaplicę. Rekonstruowane sklepienia były wykonywane przez firmę Kontbud przy pomocy miary, sznurka oraz cyrkla o średnicy aż 8 metrów. A w planach jest ogłoszenie przetargu na kolejny etap renowacji. Tym razem wyremontowany ma zostać krużganek, zagospodarowany dziedziniec zamkowy oraz ma zostać wykonany nowy dach.

Zamek w Świecku pochodzi z XIV wieku i jest on pozostałością po zakonie krzyżackim. W przeszłości zamek posiadał silne fortyfikacje, był między innymi chroniony fosami które były zasilane wodami z Wisły oraz Wdy. Zamek ten był jedynym zamkiem wodnym na terenie państwa krzyżackiego. Zachodnia wieża, jedyna która ocalała jest obecnie najwyższą w Polsce krzywą wieżą i ma 35 metrów wysokości.