Plan utworzenia Muzeum Narodowego w Bydgoszczy zaproponowany przez Jarosława Wenderlicha

Jarosław Wenderlich, będący przedstawicielem partii Prawo i Sprawiedliwość i startujący z dziewiątej pozycji na liście kandydatów w okręgu numer 4, wyraził swoje zaangażowanie w utworzenie nowej instytucji kultury w Bydgoszczy, konkretnie Muzeum Narodowego. Jego zamysł zakłada przekształcenie obecnego Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w upragnioną placówkę.

Wenderlich podkreślił, że zasługujemy na tak prestiżową instytucję jak Muzeum Narodowe i będzie dążył do realizacji tego celu. Jeśli otrzyma poparcie wyborców, zapewnił, że podejmie działania mające na celu stworzenie takiego muzeum w Bydgoszczy. Kandydat KW PiS do Sejmu i wiceprzewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów zauważył, że takie muzea to najwyższej rangi instytucje muzealne w kraju i mają znaczący wpływ na przyciąganie turystów.

Według Wenderlicha, istnieje realna możliwość utworzenia muzeum współzarządzanego przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Informację tę potwierdził mu Piotr Gliński, obecny szef resortu kultury. Niemniej jednak, decydującą inicjatywę muszą podjąć lokalne władze miasta, które są odpowiedzialne za prowadzenie Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego.