Pominięcie trzech największych miast Polski w kolei dużych prędkości

Marszałek województwa, Piotr Całbecki, wyraża swoje zdanie na temat planów budowy sieci kolei dużych prędkości (KDP) w Polsce. Zdaniem marszałka, pominięcie trzech największych miast Polski w tym ambitnym projekcie rozwojowym, byłoby nie do pomyślenia. Wyraził to podczas spotkania dotyczącego KDP, które ma być składową Centralnego Portu Komunikacyjnego.

W czwartek odbyło się drugie spotkanie na ten temat w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. Władze samorządowe województwa zdecydowanie apelują do rządu o uwzględnienie ich propozycji, polegającej na poprowadzeniu dodatkowej linii KDP przez takie miasta jak: Włocławek, Toruń i Bydgoszcz, a następnie dalej w kierunku Szczecina.

„Było to spotkanie robocze związane z pracami nad porozumieniem, które chcemy zaproponować 1 grudnia szerokiemu gronu zainteresowanych stron” – powiedział marszałek Piotr Całbecki. „Oczywistym jest dla nas, że nowy rząd musi uwzględnić nasze oczekiwania dotyczące realizacji projektu szybkiej kolei. To oznacza, że przewidziana w planach linia kolejowa biegnąca przez Grudziądz do Gdańska musi być zrealizowana, ale potrzebne jest również uwzględnienie w tych planach linii o podobnych parametrach, które miałyby przebiegać przez Włocławek, Toruń i Bydgoszcz.”