Pomoc dla bezdomnych w zimowe dni – apel służb ratunkowych z Bydgoszczy

Osoby pozbawione domu często muszą radzić sobie z mroźnymi temperaturami szukając schronienia w miejscach takich jak pustostany, altanki śmietnikowe czy klatki schodowe. Pomimo trudności, które napotykają, nie zostają one jednak same. Istnieją instytucje gotowe do niesienia pomocy.

Schronienie uszczelnione jedynie za pomocą koca, brak ciepła i niewystarczającej ochrony przed silnym wiatrem – to realia, z którymi muszą się zmierzyć osoby bezdomne, gdy temperatura spada poniżej zera. Niestety liczba tak niedostosowanych do warunków zimowych miejsc jest duża, a co więcej rośnie liczba osób, które szukają pomocy oraz schronienia w chłodne, jesienno-zimowe miesiące. Służby ratunkowe apelują jednak do społeczeństwa, by nie być obojętnym na ten problem.

Nadkomisarz Przemysław Słomski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy wyjaśnia, że jeśli obserwujemy osobę, która wygląda na potrzebującą pomocy, powinniśmy natychmiast dzwonić pod numer alarmowy 112. W odpowiedzi na ten telefon zgłoszą się służby ratunkowe – policja, straż miejska, a w razie konieczności – pogotowie. Zaznacza on, że każde szybkie działanie i przekazane informacje mogą ocalić życie osobie doświadczającej kryzysu bezdomności.