Poszukiwania obiektu niezidentyfikowanego przez Wojska Obrony Terytorialnej w lasach województwa kujawsko-pomorskiego

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) intensywnie przeczesują leśne obszary województwa kujawsko-pomorskiego. Celem tej operacji jest odnalezienie obiektu, który – zgodnie z informacjami Ministerstwa Obrony Narodowej – miał zasunąć się na tą część Polski z terenów Białorusi w połowie maja. Operacja poszukiwawcza jest prowadzona przez zespół naziemny do czasu jej odwołania – jak zapewniają przedstawiciele wojska.

Zespół naziemny do działań poszukiwawczo-ratowniczych WOT codziennie przemierza lasy Pomorza i Kujaw w poszukiwaniu balonu, który wg informacji miał wtargnąć na polskie tereny powietrzne z Białorusi w połowie maja. Przewidywano, że balon mógł wylądować na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, pomorskiego lub zachodniopomorskiego.

Mimo intensywnych działań, balon nie został do tej pory odnaleziony, co skutkuje kontynuacją działań WOT w lasach kujawsko-pomorskich. W ciągu ostatniego tygodnia, żołnierze skupili swoje wysiłki na przeszukiwanie terenów dookoła Grudziądza. Każdego dnia jednak zmieniają lokalizację swoich poszukiwań. – Potwierdzam, że w akcji zaangażowanych jest kilkudziesięciu żołnierzy WOT – mówi ppłk Jacek Goryszewski, rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Rzecznik wyjaśnia: – Poszukiwania na terenie województwa są prowadzone w odpowiedzi na obecność obiektu, którą Centrum Operacji Powietrznych zanotowało 13 maja bieżącego roku w polskiej przestrzeni powietrznej. Poszukiwania te będą kontynuowane aż do momentu odwołania przez Dowódcę Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.