Skarby Torunia: co warto zobaczyć w tym mieście?

Jest jednym z najpiękniejszych miast w Polsce, a wycieczki po jego terenie sprawią wiele radości i miłośnikom historii, i tym, którzy chcą spędzić czas w otoczeniu pięknych budowli. Toruń, bo o nim mowa, to liczne atrakcje oraz bezcenne skarby architektury, obok których nie można przejść obojętnie. Co koniecznie trzeba zobaczyć w tym mieście?

Jednym z najciekawszych miejsc w Toruniu są ruiny zamku krzyżackiego. Przypominają nam one m.in. o tym, iż Toruń był jednym z tych miast, które swój rozwój zawdzięczają przede wszystkim Krzyżakom. To właśnie owi zakonnicy w 1233 roku podjęli decyzję o założeniu miasta, na terenie którego szybko powstał krzyżacki zamek. Jego ruiny zachowały się do dziś, a spacer po ich terenie może się dla wielu z nas okazać rewelacyjną lekcją historii. Toruń to również piękna starówka, która – nie bez powodu – została wpisana na listę UNESCO. Kto zajrzy na jej teren, ten będzie mógł nacieszyć się klimatycznymi uliczkami, pięknymi kamieniczkami oraz historycznym układem urbanistycznym. Spacer w takim otoczeniu to wspaniała przygoda, a że ciekawe atrakcje czekają tu niemal na każdym kroku, chętnych na taką wyprawę nie brakuje. Wizytę na toruńskiej starówce warto zaplanować w taki sposób, by znaleźć czas na przerwę na rynku. Warto tu zwiedzić piękny Ratusz Staromiejski z końca XV wieku, warto zwrócić też uwagę na pomnik Mikołaja Kopernika. Dom, w którym przyszedł na świat słynny astronom, znajduje się w niewielkiej odległości do rynku, a urządzone w jego murach muzeum jest jedną z najważniejszych atrakcji Torunia.

Co jeszcze warto zobaczyć w Toruniu? Krzywą Wieżę, będącą jedną z kilkudziesięciu baszt wchodzących w skład systemu obronnego dawnego Torunia. Nie lada gratką dla każdego z nas będzie też wizyta w toruńskim planetarium, które przyciąga ciekawymi seansami oraz wystawami na temat Wszechświata. Zwiedzanie Torunia warto też zaplanować w taki sposób, by znaleźć czas na wizytę w Muzeum Piernika oraz pospacerować wśród toruńskich fortów. Każda z tych atrakcji może zrobić na nas ogromne wrażenie i sprawić, że wizyta w rodzinnym mieście Mikołaja Kopernika na długo zapisze się w naszej pamięci.

Jeden komentarz w temacie “Skarby Torunia: co warto zobaczyć w tym mieście?

Comments are closed.