Skarby Parku Narodowego Bory Tucholskie

Park Narodowy Bory Tucholskie jest jednym z dwóch parków narodowych położonych na terenie województwa pomorskiego – dokładniej leży w powiecie chojnickim na terenie dwóch gmin: Chojnice oraz Brusy. Zajmuje terytorium 4, 8 tys. hektarów. Na czym polega jego szczególna wartość przyrodnicza i dlaczego warto odwiedzić to magiczne miejsce?

Dlaczego Bory Tucholskie są tak cenne?

Bory Tucholskie to potężny kompleks leśny zajmujący powierzchnie blisko 250 tysięcy hektarów – park narodowy chroni tylko ich najbardziej cenną część. Bardzo niewielka gęstość zaludnienia i właściwie nieistniejący przemysł spowodował, że las przetrwał w dziewiczym stanie do czasów dzisiejszych. Występuje tutaj około 300 gatunków cennych porostów, a więc organizmów tak bardzo wrażliwych na jakiekolwiek zanieczyszczenia powietrza. Malowniczo położone polodowcowe jeziora rynnowe są natomiast wypełnione krystalicznie czystą wodą, w której również spotkać można sporo rzadkich gatunków przedstawicieli flory i fauny. Dzisiaj niewiele zostało już takich miejsc – należy doceniać ostatnie ostoje dzikiej, cudownej polskiej przyrody.

Leśna flora i fauna

Dominującym elementem krajobrazu Parku Narodowego Boru Tucholskie są bory sosnowe. Sosna zwyczajna doskonale przystosowuje się do życia w ubogich warunkach glebowych, które można spotkać w tym regionie. Jak już wspominano, teren charakteryzuje się też występowaniem dużej ilości porostów, szczególnie chrobotków, ale także rzadkich w Polsce brodaczek i włostków. Wśród leśnej otuliny znaleźć można natomiast objęte ochroną sasanki, a w krystalicznie czystych jeziorach wiele cennych gatunków rzadkich roślin wodnych – m.in. lobelię kwiatową. W parku narodowym gnieździ się 108 gatunków ptaków, w tym m.in. orzeł bielik czy też żuraw. Wśród ssaków zaobserwować można 43 gatunki, w tym 7 nietoperzy, ale też pospolicie występujące jelenie, sarny, dziki, lisy, jenoty, wydry, kuny, bobry, borsuki, a czasami nawet wilki. Pasjonaci zoologii zwrócą uwagę na występującego tutaj, nadzwyczaj rzadkiego rzęsorka mniejszego. Wśród bytujących w parku płazów najbardziej powszechna jest żmija zygzakowata.

Bory Tucholskie idealne na aktywny wypoczynek!

Park Narodowy Bory Tucholskie i jego najbliższe okolice wyposażone są w sporą ilość szutrowych ścieżek rowerowych, dlatego są częstą bazą wypadową dla cyklistów. W samym parku wytyczono kilka tras turystycznych, które jednak w zdecydowanej większości dostosowane są raczej do ruchu pieszego. Wyposażone są one w edukacyjne tablice, które pozwalają zwrócić uwagę spacerowiczów na najcenniejsze cuda tamtejszej natury. Swornegacie, miejscowość położona na północy parku, znana jest ze spływów kajakowych na przepływającej przez nią Brdzie. Krystalicznie czysta woda rzeki w bajeczny sposób łączy się z soczystą zielenią tamtejszej roślinności. Amatorom naturalnych kąpielisk polecić można natomiast wypoczynkową miejscowość Charzykowy, gdzie znajduje się strzeżona plaża wraz ze sporą infrastrukturą towarzyszącą.

Chojnice

Największym miastem położonym w pobliżu Parku Narodowego Bory Tucholskie jest stolica powiatu, Chojnice. Znajduje się w nim urokliwy rynek oraz kilka cennych zabytków architektury gotyckiej świadczącej o bogatej historii osadnictwa na tych terenach. Szczególnie warta uwagi jest Bazylika Ścięcia Jana Chrzciciela, której budowa rozpoczęła się w XIV wieku, a według średniowiecznych podań została wzniesiona miejscu dawnej pogańskiej świątyni. Swoistym symbolem miasta jest natomiast jedna z trzech zachowanych bram miejskich – Brama Człuchowska pochodząca również z XIV stulecia. Podczas pobytu w Borach Tucholskich warto więc zatrzymać się na chwilę w Chojnicach i zachwycić tamtejszymi perełkami architektonicznymi. W mieście jest też wiele miejsc, gdzie można dobrze zjeść, nabierając sił na cały dzień leśnych spacerów. W Chojnicach znajduje się stacja PKP skąd kursują pociągi m.in. do Bydgoszczy, co zainteresuje z pewnością osoby, które chcą odwiedzić region korzystając właśnie z tego środka transportu.