Toruń: nie tylko pierniki

Toruń kojarzony jest z piernikami oraz z Mikołajem Kopernikiem, jednak na terenie tego miasta atrakcji nie zabraknie dla nikogo. Wycieczki po tym mieście będą nie lada gratką i dla miłośników nauki, i dla tych, których fascynują zabytki dawnej architektury. Na jakie atrakcje warto tu zwrócić szczególną uwagę?

Toruń to malownicze parki oraz bulwary nad Wisłą. Kto wybierze się na spacer po ich terenie, ten będzie mógł nacieszyć się wspaniałą panoramą toruńskiej starówki, na terenie której skupiły się najcenniejsze zabytki miasta. Toruń to tętniący życiem Rynek Staromiejski, którego ozdoba jest gotycki ratusz oraz pomnik, który przedstawia najsłynniejszego mieszkańca Torunia – Mikołaja Kopernika. We wspomnianym już Ratuszu Staromiejskim działa obecnie Muzeum Okręgowe, mogące się pochwalić m. in. ciekawą kolekcją sztuki gotyckiej, cennymi zbiorami malarstwa polskiego oraz tak wspaniałymi wnętrzami, jak średniowieczna Sala Sądowa. Apteka Królewska, Kamienica pod Turkiem oraz Dwór Artusa to kolejne atrakcje, którym w trakcie zwiedzania Torunia warto się uważniej przyjrzeć. Uwagę przyciąga barokowa Kamienica Pod Gwiazdą, uznawana za jedną z piękniejszych budowli świeckich na terenie Starego Miasta, kusi też Kamienica pod Aniołem. Ciekawym zabytkiem architektury gotyckiej jest też Dom Mikołaja Kopernika, w którego XV-wiecznym wnętrzu czeka nowoczesna wystawa, poświęcona życiu i twórczości astronoma, a także dziejom średniowiecznego Torunia. Ciekawymi wystawami i projekcjami przyciąga toruńskie Planetarium, z kolei dla smakoszy wędrujących po tym mieście, nie lada gratką będzie Muzeum Piernika.

A co z zabytkami sakralnymi? I tu atrakcji nie brakuje. Zwiedzanie Torunia nie może się obejść bez wizyty w tak ciekawym kościele, jakim jest Katedra św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty. To największa świątynia na terenie miasta, zaliczana też do największych gotyckich kościołów na ziemiach polskich. Najcenniejszym skarbem tej katedry jest Tuba Dei – największy dzwon średniowieczny w Polsce. Katedra ta przyciąga również interesującym wnętrzem, któremu również warto poświęcić swą uwagę.

Ciekawie prezentuje się też Piernikowa Aleja Gwiazd, której historia zaczyna się w 2003 roku. Pojawiają się tu płyty, przypominające o znanych osobach związanych z Toruniem (m. in. zespoły Kobranocka i Republika, Bogusław Linda, Janina Ochojska oraz Grażyna Szapołowska). Na Rynku Staromiejskim można też zobaczyć Filusia – jedną z ciekawszych rzeźb plenerowych, których na terenie Torunia pojawia się coraz więcej. Inną propozycja dla turystów, którzy chcą w ciekawy sposób spędzić wolny czas w tym mieście, będą wycieczkowe rejsy po Wiśle. W ich trakcie można spojrzeć na toruńską starówkę z wyjątkowej perspektywy, a jednocześnie odpocząć od miejskiego zgiełku w pięknym otoczeniu.

Jeden komentarz w temacie “Toruń: nie tylko pierniki

Comments are closed.