MiastaTurystykaZwiedzanie

Solec Kujawski – serce Kujaw

Droga Solca Kujawskiego do sukcesu

Między Bydgoszczą a Toruniem, w urokliwym otoczeniu lasów Puszczy Bydgoskiej, znajduje się niewielkie, zaledwie kilkunastotysięczne miasto – Solec Kujawski. Jego nazwa pochodzi nie tylko od soli – dawniej niezwykle ważnego towaru, ale i od staropolskiego wyrazu sołek. W ten sposób nazywano przed laty magazyny zboża, w których przechowywano daniny dla księcia władającego regionem. Od samego początku swojego istnienia Solec Kujawski uznawany był również za główny ośrodek przemysłu drzewnego na Kujawach, a współcześnie jest jednym z najprężniej i najszybciej rozwijających się miast w całym województwie kujawsko-pomorskim.

Od soli i drewna aż do Parku Przemysłowego

W 2000 roku władze gminy Solec Kujawski zaczęły ubiegać się o dofinansowanie jednej z najważniejszych inwestycji w regionie. W ramach europejskiego programu PHARE utworzony miał zostać Park Przemysłowy, który znajdowałby się na terenie Solca Kujawskiego i był jego wyłączną własnością. Projekt gminy spotkał się z aprobatą odpowiedzialnej za program Komisji Europejskiej i otrzymał ponad dwa miliony euro dotacji. Pięć lat później, w 2005 roku, ukończono budowę Parku i rozpoczęto negocjacje z przedsiębiorstwami, które skusiłaby wizja rozwinięcia swojej działalności w samym sercu Kujaw i w niedalekiej odległości od dróg krajowych – S10 i S5 oraz autostrady A1.

Rozkwit rynku pracy w Solcu Kujawskim

Obecnie na terenie soleckiego Parku Przemysłowego funkcjonuje Inkubator Przedsiębiorczości oraz kilkanaście firm – głównie małych i średnich przedsiębiorstw o różnych profilach działalności. Pod inwestycje przygotowano łącznie niemal siedemdziesiąt hektarów, a teren był przystosowywany na te potrzeby w dwóch odrębnych etapach. Mimo że władze Solca Kujawskiego musiały przeznaczyć ogromne kwoty na to, by Park Przemysłowy w ogóle powstał, dziś jest to najważniejsza inwestycja gminy, która przynosi ogromne przychody firmom i miastu, ale i – przede wszystkim – służy dobru mieszkańców. Pracę w znajdujących się na terenie Parku Przemysłowego przedsiębiorstwach znalazło tysiące osób. Część terenów przeznaczonych pod inwestycje wciąż czeka na zagospodarowanie, co oznacza, że wraz z rozwojem tego ośrodka, zwiększy się również liczba miejsc pracy dla mieszkańców Solca Kujawskiego i okolic.

Powiązane tematy
MiastaTurystyka

Ciechocinek – atrakcje turystyczne

Znajdując się w okolicach Torunia, warto odwiedzić malownicze miasto Ciechocinek. Położone jest…
Czytaj dalej
NaturaTurystyka

Odpoczynek nad jeziorem Borówno

Jeśli szukasz ciekawego miejsca na relaks za miastem, idealnym wyborem będzie jezioro Borówno.
Czytaj dalej
MiastaZwiedzanie

Atrakcje turystyczne Bydgoszczy

Bydgoszcz to piękne miasto z bogatą historią, które kryje w sobie mnóstwo atrakcji. Sprawdź…
Czytaj dalej