Start procesu demontażu czterdziestoletniej kładki na Wyżynach: Tymczasowe przejście naziemne na Wojska Polskiego

Po 40 latach funkcjonowania, kładka na Wyżynach zostaje poddana procesowi dekonstrukcji. Dzisiejszy dzień (15 kwietnia) oznacza początek etapu mającego na celu stworzenie alternatywnego przejścia naziemnego na ulicy Wojska Polskiego. Z kolei już za parę dni zacznie się rozbieranie pierwszych fragmentów tej znanej konstrukcji.

Kładka na Wyżynach od lat była tematem ożywionych dyskusji wśród miejscowej społeczności. W trakcie konsultacji społecznych przeprowadzonych wiosną 2022 roku, większość głosujących mieszkańców opowiedziała się za zachowaniem istniejącej przeprawy. Niemniej jednak, słuchając opinii starszych obywateli oraz osób niepełnosprawnych, administracja miasta zdecydowała się na wariant polegający na demontażu kładki i utworzeniu przejścia naziemnego. Ten plan uzyskał poparcie rad osiedlowych Wyżyny i Kapuściska, jak również Bydgoskiego Ruchu Miejskiego (wcześniej znany jako Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy), Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Transportu Publicznego w Bydgoszczy oraz Bydgoskiej Masy Krytycznej.

W ubiegłym roku, miasto podjęło dwie próby zorganizowania przetargu na rozbudowę kładki. Pierwsza z nich nie powiodła się, ale drugi przetarg okazał się sukcesem i oferta spółki Kormost została zaakceptowana. Zgodnie z planem, koszty całego procesu mają wynieść 3,5 miliona złotych.