Superkomórki burzowe nadciągają na Polskę

Polska ma niebawem być celem dotkliwych nawałnic. Chwilowy odpoczynek od panującej upalnej aury zapewnią nadciągające superkomórki burzowe, które przyniosą ze sobą intensywne opady deszczu, grad, którego średnica może sięgać aż 5 cm, jak również gwałtowne podmuchy wiatru. Wg synoptyków, istnieje możliwość rozwoju układu MCS, czyli burzy o zdecydowanie większych rozmiarach i złożonej strukturze.

W dniu 11 lipca przewidziane są opady deszczu na terenie całego kraju, spowodowane obecnością ośrodka niżowego. Według doniesień ze strony fanipogody.pl, już wtedy ma dojść do formowania się komórek burzowych. Zjawisko to jest najbardziej prawdopodobne w rejonach południowo-wschodniej Polski. Synoptycy przewidują, że na Lubelszczyźnie oraz Podkarpaciu we wtorek po południu mogą zaczynać pojawiać się wyładowania atmosferyczne.

Jednak, jak wskazała Ilona Śmigrocka – synoptyk z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – te pierwsze burze powinny mieć mniej intensywny charakter i nie wymagać wprowadzenia alertów meteorologicznych.