W 1940 roku, w dramatycznych okolicznościach, sowiety dokonały mordu na 22 tysiącach Polaków. Ofiarami tej nieopisanej zbrodni stali się oficerowie, lekarze, naukowcy oraz duchowni. W miejscach takich jak lasy Katynia, Miednoje i Charków, polska elita intelektualna była bezlitośnie rozstrzeliwana. Pamięć tych tragicznie zmarłych została odpowiednio uczczona podczas niedzielnej ceremonii w bydgoskim kościele pw. Świętych Polskich Braci Męczenników.
Zbrodnia Katyńska to jedno z najbardziej bolesnych wydarzeń w historii Polski. Na wiosnę 1940 roku, inteligencja polska, w tym oficerowie, a także aktywiści społeczni i przedstawiciele różnych organizacji, została brutalnie zamordowana przez strzał w tył głowy. Ci ludzie, którzy nieustannie dążyli do budowy silnego państwa polskiego, znaleźli swoje ostatnie miejsce spoczynku w zbiorowych mogiłach na terenach Starobielska, Ostaszkowa, Miednoje, Kozielska, Charkowa i Katynia.
Za tą niewyobrażalną zbrodnią stali funkcjonariusze policji politycznej ówczesnego Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich. Ta pamięć o tragedii, która dotknęła nasz naród, została zachowana i przekazana kolejnym pokoleniom.