Wznowienie możliwości spacerów leśnych w lasach Nadleśnictw Bydgoszcz i Żołędowo

Od dnia 16 czerwca, czyli piątku, mieszkańcy będą mogli ponownie korzystać ze spacerów leśnych w lasach należących do Nadleśnictwa Bydgoszcz oraz Żołędowo. Informację tę przekazał Tomasz Lewicki z Nadleśnictwa Bydgoszcz. Powodem zniesienia ograniczeń jest ustąpienie dużego zagrożenia pożarowego, które dotyczyło tych terenów.

Wcześniej wprowadzony zakaz wstępu do lasu na terenie Bydgoszczy oraz sąsiednich miejscowości obowiązywał od 8 czerwca. Przyczyną takiego rozwiązania była susza oraz wysokie temperatury powietrza panujące w tym czasie. Jak informował Instytut Badawczy Leśnictwa, niska wilgotność ściółki wynikała z wysokich temperatur oraz braku opadów deszczu. W efekcie wartość wilgotności ściółki w punktach pomiarowych na terenie całego kraju spadła do niebezpiecznie niskiego poziomu. W niektórych miejscach jej wartość utrzymywała się nawet poniżej 10 procent, co oznaczało ekstremalną podatność na zapłon.

Na szczęście, obecnie zagrożenie pożarowe ustąpiło, co pozwoliło na odwołanie zakazu wstępu do lasu. Dzięki temu mieszkańcy aglomeracji bydgoskiej będą mogli swobodnie cieszyć się spacerami leśnymi na terenie lasów zarządzanych przez Nadleśnictwa Bydgoszcz i Żołędowo już od 16 czerwca.