MiastaTurystykaZabytkiZwiedzanie

Z wizytą w Toruniu: co warto zobaczyć?

Zwiedzanie Torunia może się dla każdego z nas okazać wspaniałą przygodą. W tym mieście nuda nikomu nie zagrozi, a spacery w otoczeniu pięknych zabytków mogą się przemienić w wyjątkową lekcję historii. Toruń to cenne pamiątki historyczne, to również unikalne perełki dawnej architektury, obok których nie można przejść obojętnie. Na jakie obiekty warto zwrócić szczególną uwagę w trakcie wycieczki po rodzinnym mieście Mikołaja Kopernika?

Niezapomnianych wrażeń mogą dostarczyć spacery w rejonie Rynku Staromiejskiego, którego główną ozdoba jest gotycki Ratusz. Obecnie pełni on rolę Muzeum Okręgowego, a w jego murach można ujrzeć wiele cennych eksponatów. Sala Mieszczańska oraz Sala Królewska są tu najważniejszymi wnętrzami, które do dziś urzekają swym charakterem i pięknym wyglądem. Dla tych, którzy chcą z góry spojrzeć na Toruń, ciekawą atrakcją może się okazać wieża ratuszowa, doskonale sprawdzająca się w roli punktu widokowego. W pobliżu ratusza czeka jeden z najsłynniejszych pomników w tej części kraju. Liczy on sobie 2, 5 metra wysokości i przedstawia Mikołaja Kopernika – najbardziej znanego przedstawiciela polskiej nauki, który przyszedł na świat właśnie w Toruniu. Podczas spaceru po toruńskim rynku warto też zwrócić uwagę na jego najbliższe otoczenie. Nie brak tu pięknych kamienic, które mogą się pochwalić ogromną wartością artystyczną i historyczną. Do tych najpiękniejszych zalicza się Kamienica pod Gwiazdami, warto też zwrócić uwagę na Dwór Artusa. Wśród zabytków sakralnych, znajdujących się w pobliżu rynku, wyróżnia się kościół Ducha Świętego. Nie lada gratką dla miłośników architektury sakralnej będzie Kościół Mariacki. To jedna z największych świątyń gotyckich na terenie Polski, obok której nie można przejść obojętnie. Katedra św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty, w której znajduje się słynny średniowieczny dzwon Tuba dei, to kolejna atrakcja, której w trakcie wycieczki po Toruniu nie można pominąć. Warto też odwiedzić ruiny zamku krzyżackiego, którego historia sięga XIII stulecia. Ważnym punktem w programie wycieczki po tym mieście będzie też Krzyża Wieża, będąca częścią średniowiecznych fortyfikacji Torunia. Brama Klasztorna, Baszta Gołębnik oraz Brama Mostowa to kolejne pamiątki z czasów średniowiecza, które do dziś odgrywają bardzo ważną rolę w miejskiej panoramie.

Toruń może się też pochwalić licznymi wystawami i muzeami, do których warto zajrzeć. Nie lada gratką jest tu Dom Legend Toruńskich, intrygują też takie wystawy, jak Muzeum Piernika oraz Dom Mikołaja Kopernika. Wśród tych atrakcji, które są związane z osobą najsłynniejszego mieszkańca miasta, wyróżnia się również Planetarium. Dla tych, którzy szukają miejsca idealnego dla całej rodziny, nie lada gratką będzie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, w którym można połączyć dobrą zabawę z nauką. Całość robi ogromne wrażenie, a czas spędzony na terenie tej placówki dla nikogo nie będzie czasem straconym.

 

Powiązane tematy
Zwiedzanie

Zalew Koronowski – poznaj jego magie

Zalew Koronowski i jego okolice są bardzo atrakcyjnym miejscem dla wszystkich aktywnych i…
Czytaj dalej
Turystyka

Jak ubrać się na jesienne wycieczki?

Jesienią pogoda zmienia się co chwile, serwując nam bardzo szeroki wachlarz możliwości…
Czytaj dalej
Zwiedzanie

Gdzie warto zjeść w Bydgoszczy? Poznaj ciekawe miejsca

Niezależnie czy jesteśmy w Bydgoszczy przejazdem, w celach turystycznych, w odwiedzinach, czy…
Czytaj dalej

1 Comment

Comments are closed.