Z wizytą w Toruniu: co warto zobaczyć?

Zwiedzanie Torunia może się dla każdego z nas okazać wspaniałą przygodą. W tym mieście nuda nikomu nie zagrozi, a spacery w otoczeniu pięknych zabytków mogą się przemienić w wyjątkową lekcję historii. Toruń to cenne pamiątki historyczne, to również unikalne perełki dawnej architektury, obok których nie można przejść obojętnie. Na jakie obiekty warto zwrócić szczególną uwagę w trakcie wycieczki po rodzinnym mieście Mikołaja Kopernika?

Niezapomnianych wrażeń mogą dostarczyć spacery w rejonie Rynku Staromiejskiego, którego główną ozdoba jest gotycki Ratusz. Obecnie pełni on rolę Muzeum Okręgowego, a w jego murach można ujrzeć wiele cennych eksponatów. Sala Mieszczańska oraz Sala Królewska są tu najważniejszymi wnętrzami, które do dziś urzekają swym charakterem i pięknym wyglądem. Dla tych, którzy chcą z góry spojrzeć na Toruń, ciekawą atrakcją może się okazać wieża ratuszowa, doskonale sprawdzająca się w roli punktu widokowego. W pobliżu ratusza czeka jeden z najsłynniejszych pomników w tej części kraju. Liczy on sobie 2, 5 metra wysokości i przedstawia Mikołaja Kopernika – najbardziej znanego przedstawiciela polskiej nauki, który przyszedł na świat właśnie w Toruniu. Podczas spaceru po toruńskim rynku warto też zwrócić uwagę na jego najbliższe otoczenie. Nie brak tu pięknych kamienic, które mogą się pochwalić ogromną wartością artystyczną i historyczną. Do tych najpiękniejszych zalicza się Kamienica pod Gwiazdami, warto też zwrócić uwagę na Dwór Artusa. Wśród zabytków sakralnych, znajdujących się w pobliżu rynku, wyróżnia się kościół Ducha Świętego. Nie lada gratką dla miłośników architektury sakralnej będzie Kościół Mariacki. To jedna z największych świątyń gotyckich na terenie Polski, obok której nie można przejść obojętnie. Katedra św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty, w której znajduje się słynny średniowieczny dzwon Tuba dei, to kolejna atrakcja, której w trakcie wycieczki po Toruniu nie można pominąć. Warto też odwiedzić ruiny zamku krzyżackiego, którego historia sięga XIII stulecia. Ważnym punktem w programie wycieczki po tym mieście będzie też Krzyża Wieża, będąca częścią średniowiecznych fortyfikacji Torunia. Brama Klasztorna, Baszta Gołębnik oraz Brama Mostowa to kolejne pamiątki z czasów średniowiecza, które do dziś odgrywają bardzo ważną rolę w miejskiej panoramie.

Toruń może się też pochwalić licznymi wystawami i muzeami, do których warto zajrzeć. Nie lada gratką jest tu Dom Legend Toruńskich, intrygują też takie wystawy, jak Muzeum Piernika oraz Dom Mikołaja Kopernika. Wśród tych atrakcji, które są związane z osobą najsłynniejszego mieszkańca miasta, wyróżnia się również Planetarium. Dla tych, którzy szukają miejsca idealnego dla całej rodziny, nie lada gratką będzie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, w którym można połączyć dobrą zabawę z nauką. Całość robi ogromne wrażenie, a czas spędzony na terenie tej placówki dla nikogo nie będzie czasem straconym.

Jeden komentarz w temacie “Z wizytą w Toruniu: co warto zobaczyć?

Comments are closed.