Co warto zobaczyć w Inowrocławiu?

Inowrocław to jedno z największych miast w województwie kujawsko-pomorskim. Mimo, że nie jest tak chętnie odwiedzane, jak chociażby Bydgoszcz i Toruń to również kryje w sobie wiele ciekawych miejsc, które warto zobaczyć.

Prawa miejskie Inowrocław uzyskał w roku 1238. Położony jest nad rzeką Noteć w północno-wschodniej części Pojezierza Wielkopolskiego, a łączna powierzchnia miasta to około 30km2. Liczba mieszkańców Inowrocławia wynosi z kolei nieco ponad 70 tysięcy osób. Tyle, jeśli chodzi o dane statystyczne. Zajmijmy się jednak tym, co warto zobaczyć w położonym na południe od Bydgoszczy mieście.

Inowrocław, czyli „miasto na soli”

Znajdując się w Inowrocławiu można odnieść wrażenie, że wszystko tutaj związane jest z tematyką soli. Nic dziwnego, bowiem jest to miejsce, w którym przez wiele lat ją wydobywano. Zdaniem archeologów na pobliskich terenach sól pozyskiwano nawet trzy tysiące lat temu. Obecnie kopalnia nie jest już czynna, jednak w samym mieście pozostało mnóstwo miejsc, które wciąż o tym przypominają.

W styczniu 2011 roku w salach muzealnych Kujawskiego Centrum Kultury otwarto imponującą Stałą Wystawę Solnictwa. Miała ona niejako uczcić 25-lecie zakończenia wydobywania soli z kopalni „Solno”. Podczas zwiedzania wystawy zapoznać się można z jakże bogatą historią tego miasta. Piękne żyrandole wykonane z soli, wagonik z prawdziwymi odwiertami solnymi czy kapliczka z krzyżem wykonanym w bryle solnej to tylko kilka z dostępnych tam atrakcji. Całość robi ogromne wrażenie, a dodatkowe narzędzia i sprzęty wykorzystywane przez górników dodają miejscu autentyczności.

Kolejnym ciekawym miejscem o „solnym” podłożu jest Park Solankowy. Stanowi on kolorowe, barwne miejsce za sprawą cudownych dywanów kwiatowych. Każdego roku można je podziwiać relaksując się i odpoczywając w tym miejscu od codziennych obowiązków. Imponująco wyglądają również Ogrody Papieskie, które swoim rozmieszczeniem nawiązują do ogrodów w Watykanie.

Miejscem, które należy odwiedzić będąc w Inowrocławiu są ponadto Tężnie Solankowe. Znajdują się one na terenie wspomnianego Parku Solankowego. Mają aż 300 metrów długości i 9 metrów wysokości, a po ścianach wypełnionych gałęziami spływa solanka. Miejsce to ma charakter uzdrowiskowy, bowiem dzięki unoszącym się aerozolom można leczyć m.in. nadciśnienie tętnicze, alergię czy schorzenia górnych dróg oddechowych. Na szczycie tężni znajduje się ponadto taras  widokowy, z którego podziwiać można panoramę miasta.

Zabytki i atrakcje Inowrocławia

Poza bogatą historią związaną z wydobywaniem soli, w Inowrocławiu znajduje się też wiele zabytkowych budowli. Jako najstarszy zabytek Inowrocławia określić można kościół Najświętszej Maryi Panny, który nazywany jest przez wielu „Ruiną”. Miało to związek z nienajlepszym jego stanem przez wiele lat, jednak obecnie jest to piękna, odnowiona świątynia.

Warto przejść się również przez Stary Rynek w Inowrocławiu, na którym znajduje się ozdobna fontanna oraz stary tramwaj. Kolejnym miejscem godnym uwagi jest małe Muzeum im. Jana Kasprowicza. Dzięki niemu przybliżyć można sobie historię Inowrocławia i obejrzeć wiele pamiątek i wystaw związanych z dawnymi dziejami tego miasta.

Inne miejsca, które warto zobaczyć będąc w Inowrocławiu to Pijalnia Wód, Palmiarnia, Aleja Dębów Gwiazd, Muszla koncertowa, Chata kujawska czy nowoczesne Inowrocławskie Termy, które oddano do użytku w 2013 roku. Miejsc do zwiedzania w Inowrocławiu nie brakuje. Warto zatem odwiedzić to miasto i zapoznać się z jego „solną” historią.