Zaplanuj urlop już dziś – Małopolska to najlepszy kierunek na rodzinne wakacje

Choć za oknami zima dopiero się rozpoczęła, to wiele osób sięga już planami znacznie dalej. Do ciepła, słońca i nadejścia lata. Wakacyjnych planów nie warto odkładać na ostatnią chwilę, tym bardziej że pracujący często już na początku roku muszę podać terminy urlopów. Szczególnie trudny orzech do zgryzienia mają zwykle rodziny, które chcą zapewnić odpoczynek i atrakcje dzieciom, a jednocześnie znaleźć miejsce, gdzie rodzice będą mogli miło spędzić czas. Wśród najlepszych kierunków w Polsce na rodzinny wyjazd od lat jest Małopolska.

Aktywnie i rodzinnie – wypoczynek w Małopolsce

Już patrząc na mapę Małopolski, można stwierdzić, że to region odznaczający się licznymi walorami krajobrazowymi. Zróżnicowane ukształtowanie, od tatrzańskich szczytów osiągających wysokości ponad 2000 m n.p.m. przez niższe góry, takie jak Beskidy czy Pieniny, po malowniczą Jurę Krakowsko- Częstochowską i Dolinę Wisły, Małopolska (https://westerncamp.pl/gdzie-wyjechac-z-dziecmi-w-2023-r/) jest kopalnią pięknych miejsc, które stwarzają możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu.

Rodzinny wypoczynek musi oczywiście być dopasowany do możliwości i zainteresowań całej rodziny. Z maluchami ciężko od razu myśleć o zdobywaniu Rysów, ale spacer Drogą Pienińską lub wycieczka do jednej z tatrzańskich dolin to plan, który można swobodnie wpleść do urlopowego programu. Chodzenie po górach, choć obarczone pewnym wysiłkiem, pozwala na relaks oraz w połączeniu z pięknymi widokami, pozostawia niezapomniane wspomnienia.

Ale wycieczki górskie nie są jedyną możliwości aktywnego spędzania czasu z rodziną w Małopolsce. Rzeki regionu, takie jak Dunajec, Poprad i inne, świetnie nadają się do organizacji spływów kajakowych i pontonowych. Nie można też pominąć tego, że trasy rowerowe w Małopolsce należą do najlepiej rozwiniętych w Polsce. Jeśli dodać do tego mnóstwo możliwości korzystania z basenów krytych i na wolnym powietrzu, zjeżdżalni grawitacyjnych, jaskini, terenów do uprawiania wspinaczki, to okaże się, że może zabraknąć urlopowych dni, by w pełni wykorzystać małopolskie atrakcje aktywne.

Zabytki i dobra zabawa w Małopolsce

Wypoczynek aktywny to ważny atut małopolski, ale jest tu też mnóstwo innych miejsc do odwiedzenia. To region nasycony historią i zabytkami, w tym tymi najważniejszymi, wpisanymi na listę UNESCO. Nie tylko Kraków przyciąga turystów. Także w mniejszych miastach jest mnóstwo ciekawych miejsc do zobaczenia, a małopolskie zabytkowe kopalnie soli, zamki i pałace pozwalają poznawać historię w atrakcyjny sposób. Wplatanie zwiedzania w aktywny wypoczynek pozwala na łatwiejsze przyswojenie takich wiadomości przez najmłodszych.

A co z zabawą? Nie da się ukryć, że wypoczynek wiąże się nierozerwalnie z tym właśnie aspektem. Tu nie może być innego kierunku niż małopolski Zator i znajdująca się tu Energylandia. Roller coastery, atrakcje ekstremalne, ale też strefy przeznaczone dla najmłodszych pozwalają wesoło spędzić cały dzień lub nawet dwa. Organizacja takiego pobytu nie jest trudna, bo po sąsiedzku znajduje się utrzymany w klimacie Dzikiego Zachodu kompleks turystyczny Western Camp, w którym doskonale czują się zarówno dzieci, jak i dorośli.