Zapraszamy na obchody Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek w Bydgoszczy, uczczone salutem Kurkowego Bractwa Strzeleckiego

29 maja to data, którą wszyscy miłośnicy literatury zapisują w swoich kalendarzach. Tego dnia, w całej Polsce, a w szczególności w Bydgoszczy, odbywają się obchody Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek. W tę wyjątkową chwilę, podczas czytania książek przy malowniczych Młynach Rothera, Kurkowe Bractwo Strzeleckie oddaje głośny i radosny salut na część wolnych książek. To istotna część akcji, której głównym celem jest promowanie idei bookcrossingu.

W środę, 29 maja, odbyła się już 21. edycja tego wydarzenia w Bydgoszczy. Jak co roku, entuzjaści literatury zgromadzili się pod Zespołem Szkół Mechanicznych nr 1 i przemaszerowali wspólnie na Wyspę Młyńską. Całe wydarzenie umilała harmonijna gra młodzieżowej orkiestry dętej z ZSM nr 1. Na terenie Młynów Rothera zorganizowano happening, wyznaczając specjalną strefę – „Alejkę Wolnych Książek”. Tam znani bydgoszczanie mieli okazję odczytać fragmenty swoich ulubionych dzieł literackich. W tym dniu istniała również możliwość zostawienia lub zabrania ze sobą dowolnej książki. Wydarzenie przyciągnęło nie tylko dorosłych, ale i młodszych mieszkańców – uczniów bydgoskich szkół.

Jolanta Niwińska, organizatorka obchodów Święta Wolnych Książek w Bydgoszczy, wyjaśnia tradycje tego święta: „Każdy z nas ma okazję przeczytać na głos 2-3 minutowy fragment książki, która szczególnie na niego wpłynęła, książki te potem pozostawiamy na naszej alejce, która jest ożywiana raz do roku.”

Prezydent Bydgoszczy sam wybrał do odczytania fragment znakomitej „Ferdydurke” Gombrowicza.

Ale to nie koniec atrakcji. Podczas wydarzenia miały miejsce również występy artystyczne, podczas których młodzi mieszkańcy miasta mogli pokazać swoje talenty. Dodatkowo przeprowadzono konkurs „Literackie fantazje”, w którym oceniane były kreatywne przebrania inspirowane literaturą.