Zielono i przyjaźnie w Jachcicach

W pobliżu biblioteki w Jachcicach zbudowano wyposażenie placów zabaw, budki dla ptaków i karmniki dla owadów. Pracę tę wybrali mieszkańcy miasta Bydgoszczy.

W ramach projektu zamontowano w bezpiecznym miejscu nową huśtawkę i stół do gier planszowych. W ramach inwestycji w bibliotece zainstalowano również skrzynki lęgowe i karmnik dla ptaków. Na placu zabaw znajduje się również pergola. Jest też ogród specjalnie dla pszczół. W ogrodzie pojawia się nowa uprawa zielonej trawy, która jest pokarmem dla dzikich owadów.

Plac zabaw jest ogólnodostępny. Mieści się w budynku biblioteczno-mieszkalnym, został przeniesiony do nowego budynku w 2017 roku. Pełni funkcję centrum kultury, w którym odbywają się spotkania i warsztaty wyłącznie dla mieszkańców budynku.

Oprócz względów estetycznych istnieje wiele dobrych powodów, dla których warto skorzystać z naturalnej łąki kwietnej: po pierwsze, złożona z roślin spontanicznych, jest bardziej rustykalna, bardziej odporna na suszę i generalnie mniej wymaga konserwacji i podlewania. Przyciąga również pożyteczne owady do zieleni, wzbogaca różnorodność biologiczną i kontroluje erozję gleby. Wreszcie spontaniczny trawnik wiąże azot w glebie, zmniejszając zużycie nawozów.