Zuchwałe napady złodziei na plebanie – metoda prosta, ale skuteczna

Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy przekazuje informacje o serii włamań do plebanii, które miały miejsce w różnych rejonach kraju – od Podlasia, przez Mazowsze i województwo kujawsko-pomorskie, aż po południowe regiony Polski.

Agnieszka Adamska-Okońska, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy, opisuje szczegółowo proceder złodziei: „Włamywaczom towarzyszyła prosta, lecz skuteczna metoda działania. Najczęściej wybierali oni niedzielę po mszy lub poniedziałek – dni, kiedy spodziewali się największej ilości gotówki zebranych z ofiar dla kościoła. Używając łomu, wyważali drzwi, a następnie grabili cenne przedmioty. Nie tylko pieniądze były ich celem. Zabierali także osobiste przedmioty księży – laptopy, biżuterię czy telefony – generalnie wszystko co posiadało jakąkolwiek wartość”, mówi prokurator Adamska-Okońska.

Pierwsza fala aresztowań nastąpiła w lipcu 2023 roku. Funkcjonariusze z komend policji w Bydgoszczy, Żninie i Pile zdołali zatrzymać trzech mężczyzn podejrzanych o serię włamań do plebanii.