Bydgoszcz z tytułem Lidera Transformacji Energetycznej

W roku 2021 Bydgoszcz wprowadziła zautomatyzowany system zarządzania dokumentami dotyczącymi energii elektrycznej. Jak okazuje się Bydgoskie rozwiązanie zyskuje sobie naśladowców. Dzięki Bydgoskiemu robotowi w 2023 roku, miasto zyskało tytuł Lidera Transformacji Energetycznej przyznawany przez Polski Kongres Klimatyczny.

Tytuł ten miasto otrzymało za projekt: „Robotyzacja procesu pozyskiwania, dystrybucji i archiwizacji dokumentów za energię elektryczną od sprzedawcy oraz dystrybutora dla jednostek Miasta Bydgoszczy wraz z pozyskaniem danych z tych dokumentów”. W październiku 2022 roku miasto zdobyło także pierwsze miejsce podczas targów Smart City Expo Poland za najlepsze inteligentne usługi.

„Z uwagi na ciągle zwiększającą się ilość zadań wykonywanych przez Miasto, opracowany i wdrożony został program pozwalający na bezobsługowe pobieranie, dystrybucję oraz archiwizację dokumentów dot. płatności za media. Aplikacja pozwala na pozyskiwanie danych źródłowych, sczytanie ich z dokumentu oraz ich analizę oraz wysyłkę do właściwej jednostki. Wdrożone przez miasto rozwiązanie jest jedyną działającą, autorską aplikacją w Polsce. Robot, z którego korzysta m.in. Zespół ds. Zarządzania Energią w Bydgoszczy będzie miał swoich braci bliźniaków w innych dużych miastach w Polsce. Zainteresowanie tym rozwiązaniem wyraziła Warszawa i Wrocław. Cieszę się, że przy wsparciu IT udało nam się zrealizować projekt, który stanowi wzór dla innych miast” – powiedział koordynator Zespołu do spraw Energii w UM Bydgoszczy Tomasz Bońdos.