Bydgoszcz to Aktywne Miasto

O północy 21 marca kilka tysięcy uczestników z całego kraju zaczęło treningi do Rowerowej Stolicy Polski. Treningi te potrwają do 21 maja bieżącego roku. Chociaż trening rozpoczął się późno w nocy 21 marca, to do rana w całej Polsce wzięło w nim udział prawie 3 tys. uczestników z terenów miejskich oraz przeszło 300 uczestników z terenów wiejskich. Jest to nowość, która została wprowadzona w tym roku, ponieważ do tej pory w rywalizacji nie mogli brać uczestnicy z terenów gmin.

Do treningu już na samym starcie przystąpiły aż 53 miasta. Oprócz Bydgoszczy (która jest inicjatorem tego projektu) a także rowerzyści z takich miast jak Katowice, Gdynia, Piła, Poznań, Zielona Góra Grudziądz, Toruń, Tarnów, Wałbrzych, Leszno, Gorzów, Gniezno, czy Biała Podlaska, oraz 29 gmin z całej Polski.

By wziąć udział w zabawie trzeba pobrać bezpłatną aplikację Aktywne Miasta, następnie w aplikacji tworzymy swój profil w końcu należy wybrać rywalizację, w której chcemy wziąć udział. Obecnie w zabawie mogą wsiąść udział zarówno mieszkańcy miast i gmin, które nie zgłosiły się do rywalizacji. Zostaną oni przydzieleni do grupy tzw. Reszty Świata.

W ubiegło rocznym treningu udział wzięły 53 miasta, a w przeciągu dwóch miesięcy 15 tys. użytkowników przejechało imponujące 2,3 mln km. Trening jest formą rozgrzewki przed właściwą rywalizacją w Rowerowej Stolicy Polski. Tegoroczna edycja odbędzie się między 1 a 30 czerwca. Zwycięzcą 2022 rocznej edycji zostali zawodnicy z Białej Podlaskiej.