Zdobycie wyższego wykształcenia nie jest dzisiaj większym problemem, jest zaś oczekiwane w wielu zawodach. Dobrze wygląda posiadanie tytułu magistra lub wyższego i wymaga go wielu pracodawców. Z tego powodu większość młodych osób po ukończeniu szkoły średniej podejmuje decyzję o rozpoczęciu nauki na uniwersytecie lub w innej szkole wyższej. Czynnikami, które w dużej mierze przyczyniają się do wyboru konkretnej szkoły są przede wszystkim oferowane kierunki. Nie bez znaczenia jest również odległość od miejsca zamieszkania, choć nie wszyscy przyszli studenci biorą ją pod uwagę. Przyjrzyjmy się kilku z uniwersytetów w Bydgoszczy i powiedzmy kilka słów o każdym z nich.
Najpopularniejsze uniwersytety
Jednym z najpopularniejszych i cieszących się największą popularnością uniwersytetów jest UKW, czyli Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. Cieszy się on tak dużym zainteresowaniem ze względu na szeroką gamę oferowanych kierunków. Znajdziemy tutaj między innymi wiele kierunków pedagogicznych oraz związanych z psychologią. Poza tym możemy postawić na kierunki filozoficzne bądź nieco bardziej specjalistyczne. Uniwersytet oferuje również możliwość studiowania filologii angielskiej, rosyjskiej, a także lingwistyki stosowanej łączącej zazwyczaj naukę dwóch języków. Innym dość popularnym wyborem jest Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, który swoją główną siedzibę ma w Toruniu. Jak sama nazwa wskazuje, możemy uczyć się tutaj na różnego rodzaju kierunkach medycznych.
Jak wybrać odpowiednią uczelnię i kierunek
Wybór uczelni często jest tak naprawdę pierwszym krokiem na jaki się decydujemy po ukończeniu szkoły średniej. Nie jest on bez znaczenia, gdyż może decydować o naszym powodzeniu na ścieżce zawodowej. Najlepiej stawiać na znane i cieszące się dobrą renomą uczelnie, które zaoferują nam wybrany przez nas kierunek. Tutaj jednak pojawia się pytanie, jaki kierunek studiów wybrać. Najlepiej aby był on związany z zapotrzebowaniem na rynku pracy, warto więc bliżej przyjrzeć się tej kwestii. Nie chcemy jednak wybierać czegoś na co jest zapotrzebowanie, jeśli dany kierunek w ogóle nas nie interesuje. Kolejnym ważnym czynnikiem jest więc konieczność pokrywania się danego kierunku z naszymi zainteresowaniami. Nie chcemy przecież przez całe życie robić czegoś, co nie sprawia nam żadnej przyjemności, a wręcz przeciwnie – jest dla nas uciążliwe.