Stacja kolejowa Bydgoszcz Główna przeszła niedawno nieoczekiwaną zmianę, kiedy PKP Polskie Linie Kolejowe postanowiły zdemontować znaczną część wyświetlaczy peronowych. Wyposażenie to zostało zainstalowane zaledwie 9 lat temu w ramach szeroko zakrojonego projektu, który nie miał sobie równych na innych stacjach w Polsce. Po demontażu urządzenia skierowano do magazynów spółki, podczas gdy producent zobowiązał się do modernizacji tych wyświetlaczy, które pozostały na miejscu.
Koniec 2015 roku obfitował w ciekawe doniesienia na temat „lasu wyświetlaczy” na stacji Bydgoszcz Główna. Wtedy to PLK przeprowadziły na tej stacji pionierski program wymiany środków informacji dla pasażerów. Projekt ten, wart 9 milionów złotych, nie miał odpowiednika na żadnym innym dworcu w kraju. Rozebrano każde 25 metrów drogich urządzeń, a dodatkowo instalowano infokioski na terenie całego dworca i peronów, które przez wiele lat dostarczały informacji głównie o już zakończonym projekcie. Później były zwykle nieaktywne. Niestety, system informacji pasażerskiej nie spełnił pokładanych w nim nadziei, a po 9 latach okazało się, że jest po prostu przestarzały. Najważniejszym problemem było bardzo powolne odświeżanie informacji o zmianach w rozkładzie jazdy pociągów. Do niedawna na peronach znajdowało się aż 81 wyświetlaczy. Jednak kosztowny system utrzymania postanowiono ograniczyć.
Demontaż urządzeń jest obecnie realizowany przez PKP Polskie Linie Kolejowe. „Na koniec 2023 roku na stacji Bydgoszcz Główna było zamontowanych 81 wyświetlaczy. W tym roku zdemontowano 29 z nich. Nie planujemy dalszego demontażu” – powiedział Przemysław Zieliński z biura prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych. Czy te urządzenia poprawią sytuację na tych stacjach i przystankach, gdzie brakuje odpowiedniego systemu informacji dla pasażerów? Niestety nie. PLK będą traktować je jako magazyn urządzeń zamiennych.