Apel paraolimpijczyków z Bydgoszczy o wsparcie dla bocci – dyscypliny rozgrywanej przez osoby z zaburzeniami centralnego układu nerwowego

Zawodnicy paraolimpijskiej dyscypliny sportowej – bocci, reprezentujący klub Start Bydgoszcz, zwracają się z prośbą o finansowe wsparcie. Klub ten odnotował znaczny rozwój w ostatnich latach, a jego zawodnicy wzięli udział w rozgrywkach ligowych. Niestety, koszty związane z wyjazdami na mecze muszą pokrywać sami sportowcy oraz ich asystenci.

Boccia jest grą pochodzącą z południowej Europy, konkretnie z Francji i Włoch. Istnieją jej różne odmiany znane jako „Petanque”, „Boule” i „Bocce”. Dyscyplina ta jest dedykowana głównie osobom niepełnosprawnym z problemami centralnego układu nerwowego. Do Polski trafiła ona dzięki grupie sportowców ze szwedzkiego Malmo, którzy zaprezentowali ją podczas sportowego obozu dla osób z niepełnosprawnościami w Wągrowcu w 1992 roku. Znajduje ona zastosowanie nie tylko jako forma rozrywki, ale również w procesie rehabilitacji niepełnosprawnych.

Reguły bocci są proste – gra odbywa się na boisku o wymiarach 12,5 m x 6 m i polega na rzucaniu przez zawodników specjalnymi bilami wypełnionymi granulatem. Każdy gracz dysponuje jedną białą bilą oraz sześcioma czerwonymi lub niebieskimi. Bile są wrzucane do gry w pozycji siedzącej – można to zrobić ręką, nogą lub używając sprzętu wspomagającego. Zawodnicy mogą również liczyć na pomoc asystentów. Celem jest umieszczenie swoich bil jak najbliżej białej bili.