Centrum Edukacji, Analiz i Szkolenia NATO-Ukraina powstanie w Bydgoszczy

Dr Kamila Sierzputowska, politolog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, wypowiadając się podczas piątkowej „Rozmowy dnia”, zasugerowała, że decyzja o powstaniu Centrum Edukacji, Analiz i Szkolenia NATO – Ukraina w Bydgoszczy nie została podjęta nagle 15 lutego. Według niej, taka inicjatywa jest najprawdopodobniej efektem wcześniejszych rozmów i dyskusji, które po pewnym czasie zostały ujawnione publicznie.

Podkreśliła również, że działania związane z bezpieczeństwem nie są zazwyczaj dostępne dla szerokiej opinii publicznej. Dlatego też my, jako przeciętni obywatele, dowiadujemy się o takich procesach dopiero na późniejszym etapie. I to jest absolutnie normalne oraz właściwe – dodaje dr Sierzputowska.

W kontekście powstania Centrum Edukacji, Analiz i Szkolenia NATO-Ukraina w Bydgoszczy, warto podkreślić, że krajami członkowskimi NATO będą te, które finansowo i merytorycznie przyczynią się do jego rozwoju. To otworzy drzwi dla naszego wschodniego sąsiada, Ukrainy, do dzielenia się doświadczeniem i wnioskami wynikającymi z konfliktu z Rosją.