Nowe przystanki wiedeńskie w Bydgoszczy: Ulica Gdańska zyska udogodnienia dla pasażerów tramwajowych

Na bydgoskiej ulicy Gdańskiej, jednej z głównych arterii komunikacyjnych miasta, planowane są kolejne przystanki typu wiedeńskiego. Celem tych zmian jest ułatwienie pasażerom korzystania z komunikacji tramwajowej. Dwie nowe pary przystanków tego rodzaju mają pojawić się przy placach: Praw Kobiet i Wolności.

W 2019 roku, pod wpływem presji ze strony bydgoskich aktywistów społecznych, Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej (ZDMiKP) podjął decyzję o budowie pierwszego przystanku wiedeńskiego w Bydgoszczy. Wybrano na niego lokalizację przy placu Teatralnym. Po tym sukcesie, władze miejskie zdecydowały o kontynuacji tego projektu na ulicy Gdańskiej. Latem bieżącego roku, na skrzyżowaniu z ulicą Chodkiewicza, powstała para takich przystanków. Również według wcześniej zaplanowanej koncepcji na odcinku od ulicy Klaryski do Kamiennej zostaną przebudowane wszystkie punkty przesiadki dla pasażerów tramwajów.

W tegorocznym budżecie miasta, na inwestycje w postaci budowy przystanków wiedeńskich, przeznaczono sumę trzech milionów złotych. 16 lutego Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na projekt oraz wykonanie dwóch par przystanków. Planowane lokalizacje to plac Praw Kobiet, obok dawnego obiektu Drukarni, oraz plac Wolności. W dokumentach przetargowych podkreślono, że potencjalny wykonawca ma możliwość złożenia oferty na każdą część zamówienia.

Zgodnie z warunkami przetargu, oczekuje się, że nowe przystanki wiedeńskie będą gotowe do użycia przez pasażerów do końca roku. Otwarcie nadesłanych ofert planowane jest na 4 marca, a ocena propozycji będzie uwzględniać cenę i gwarancje na wykonane prace.

W kontekście tych zmian warto dodać, że Bydgoski Ruch Miejski, który był jednym z inicjatorów wprowadzenia rozwiązania wiedeńskiego do bydgoskiej infrastruktury komunikacyjnej, apelował do kandydatów w wyborach samorządowych o przyspieszenie budowy przystanków wiedeńskich na ulicy Gdańskiej, ale także Nakielskiej.