Ciechocinek – atrakcje turystyczne

Znajdując się w okolicach Torunia, warto odwiedzić malownicze miasto Ciechocinek. Położone jest niemal nad samą Wisłą i dostarcza turystom wielu ciekawych atrakcji.

Partery Hellwiga

Piękne, kolorowe, pełne kwiatów miejsce, w którym warto przysiąść i odpocząć. Nazwane zostało na cześć Zygmunta Hellwiga, który tuż przed wybuchem II wojny światowej przybył do Ciechocinka i zaprojektował to miejsce. Znajduje się tam również duża, podświetlana fontanna, która dodaje Parterom Hellwiga dodatkowego uroku.

Zegar Kwiatowy

Innym z dzieł Hellwiga w Ciechocinku jest ogromny zegar kwiatowy. Myślą przewodnią autora było uczynienie z miasta wielkiego kolorowego ogrodu, przepełnionego roślinnością. Zegar powstał w 1934 roku i każdego lata zyskuje nowy, odmienny wygląd. Znajduje się na Placu Gdańskim i w sezonie zachwyca turystów przybywających do Ciechocinka.

Cerkiew św. Michała Archanioła

Miejscem, które powinien odwiedzić każdy turysta jest Cerkiew św. Michała Archanioła. Cudowna, drewniana konstrukcja z 1894 roku robi ogromne wrażenie. Powstała z myślą o kuracjuszach wyznania prawosławnego oraz rosyjskich pacjentach pobliskiego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego. W przeszłości, przed drugą wojną światową cerkiew pełniła jednak rolę kasyna. Prawdopodobnie uratowało ją to przez spaleniem, których masowo dokonywano w okresie międzywojennym, niszcząc wszystkie cerkwie. Pełniła ona również rolę szkoły i kina, aż do lat 90. kiedy ponownie stała się cerkwią.

Fontanna Jaś i Małgosia

Kolejną atrakcją, którą licznie odwiedzają turyści w Ciechocinku jest fontanna Jaś i Małgosia. Figurka znanych z bajki postaci wykonana została z gipsu i wielokrotnie w przeszłości przechodziła modernizacje. Nad rodzeństwem znajduje się kolorowy parasol, który Małgosia trzyma w rękach. Uroczą figurkę podziwiać można w Parku Zdrowotnym. Będąc w Ciechocinku wypada ponadto zobaczyć Zabytkową Warzelnię Soli, Fontannę Grzybek, Ciechociński deptak sław, czy Teatr Letni.