Czy będzie tańszy gaz dla bydgoskich przedsiębiorstw?

Prezydent Bydgoszczy Rafał Burski zwrócił się do PGNIG Obrót Detaliczny, z którym miasto podpisało w ubiegłym roku roczną umowę na dostawy gazu, o zmianę ceny jednostkowej. Gdy wprowadzono obniżkę taryfy, Bydgoszcz i gminy zrzeszone w Bydgoskiej Grupie Zakupowej płaciły za ten rodzaj paliwa ponad dwukrotnie więcej niż inne zarejestrowane firmy.

W listopadzie ubiegłego roku ogłoszono przetarg na zakup tego paliwa. Fundusz został wprowadzony przez PGNIG Obrót Detaliczny, jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. Chaos spowodowany inwazją Rosji na Ukrainę wyparł innych dużych detalistów. Bydgoska Grupa Zakupowa wyliczyła więc 756 zł za MWh na podstawie szacunków PGNiG. Dla porównania ceny gazu w 2021 roku oscylują wokół 170 zł za MWh.

Od 15 marca 2023 roku po obniżkach PGNIG OD w cenniku biznesowym oferuje paliwo w cenie 353 zł/MWh. Bydgoska Grupa Zakupowa płaci w związku z tym 114% więcej niż wynika to z cennika.

„Wyrażam nadzieję, że PGNIG OD, jako spółka Skarbu Państwa realizująca kluczowe zadania na rynku publicznym pozytywnie i ze zrozumieniem odniesie się do naszego wniosku. Ma on niepodważalne uzasadnienie ekonomiczne – utrzymujący się trend spadkowy cen gazu na giełdach europejskich oraz etyczne”. – podkreśla prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.