Pokaz spektaklu „Korowód w tęsknocie. Opór” Teatru Ruchu Umownie Ewidentnego „TRUE”

Prezentacja serii gier i pasji odbyła się 21 marca. Organizatorem wydarzenia jest grupa JUVENKRACJA.

Teatr Ruchu Umownie Ewidentnego „TRUE” – Polski Teatr Muzyczny / Idiomy i Idiochoreografia Instytut Tancerzy Niepełnosprawnych w Szczecinie. TRUE prowadzi badania edukacyjne, techniczne i naukowe w zakresie kultury tanecznej.

Jest to pierwsza polska grupa złożona z niepełnosprawnych tancerzy. Ale w sztuce nie chodzi o niepełnosprawność, ale o sztukę. Dzięki dobrze znanemu „Korowodowi” TRUE stało się laboratorium publicznym. W prezentacji dla publiczności bada, jak przełamywać przeszkody z perspektywy rozumienia przeszkód jako barier w pracy twórczej oraz (osobistych) szkód w rozwoju artystycznym tych, którzy polegają na muzyce.

Sprawienie, by dzieci niepełnosprawne i niepełnosprawne żyły razem, bawiły się i pracowały: taki jest cel grupy JUVENKRACJA. Powstanie przestrzeni, w której różnice współistnieją i stają się atutem. Jest to chyba możliwe tylko na scenie, gdzie człowiek pozbawia się swojej tożsamości, by stać się kimś innym, wspólnie się przemienić i zamieszkać w fantastycznym wszechświecie. Na scenie piętno, granica – fizyczna, społeczna, psychiczna czy jakakolwiek inna – staje się szansą twórczą, punktem wyjścia dla wyrazistej oryginalności, a przede wszystkim profilem tożsamości.