Czy instalacja światłowodu w bloku jest możliwa?

Technologia światłowodowa jest coraz popularniejszym medium transmisyjnym, szczególnie jeśli chodzi o duże budynki użyteczności publicznej, domy jednorodzinne oraz duże osiedla mieszkalne, czyli blokowiska. Mieszkasz w bloku i potrzebujesz superszybkiego połączenia z internetem, np. do pracy zdalnej? Dowiedz się, jak przebiega instalacja światłowodów w bloku i kto może zająć się podłączeniem nowego klienta do sieci.

Podłączenie światłowodu w bloku – jak to wygląda w praktyce?

Proces instalacji światłowodu wymaga przede wszystkim: wiedzy, specjalistycznego sprzętu oraz umiejętności. Kiedy kable światłowodowe zostaną podciągnięte pod wybrany budynek, ekipa montażowa musi doprowadzić je do skrzynki rozdzielczej w bloku. Następnie bezpośrednio z niej prowadzone są kable koncentryczne do konkretnych lokali mieszkalnych.

Po doprowadzeniu światłowodów do budynku i rozdzieleniu ich na mieszkania wystarczy tylko wpiąć przewód do routera lub innego urządzenia transmisyjnego w nieruchomości. Całą procedurę przyłącza światłowodów do budynku realizuje operator hurtowy, np. NEXERA, natomiast bezpośrednie podłączenie klienta po podpisaniu umowy na internet  – operator detaliczny.

Przyłącze światłowodowe w bloku – czy to zawsze możliwe?

Niestety wiele bloków mieszkalnych wciąż nie ma podłączenia pod infrastrukturę światłowodową. Z czasem oczywiście technologia jest rozszerzana na nowe lokalizacje. Problem jednak pojawia się wtedy, kiedy zarządca budynku nie chce wyrazić zgody na doprowadzenie kabli światłowodowych.

W tym przypadku znajdują zastosowanie przepisy wynikające z Ustawy o wspieraniu i rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych. Zgodnie z aktualnym prawem zarządca lub właściciel obiektu nie ma prawa do odmowy instalacji światłowodów, jeśli te spełniają oczekiwania końcowego użytkownika.

Nowoczesne światłowody w bloku – kto się zajmuje montażem?

Rozprowadzeniem infrastruktury światłowodowej na terenach miejskich i wiejskich zajmuje się przede wszystkim operator hurtowy. Przykładem takiej firmy jest NEXERA, która dostarcza technologię światłowodową do wielu osiedli mieszkalnych o pojedynczych budynków. Więcej o tym, jak przeprowadzany jest montaż światłowodów w bloku, przeczytasz w artykule: https://www.nexera.pl/pl/articles/jak-podlaczyc-swiatlowod-w-bloku-co-warto-wiedziec-122720854.

Instalacja światłowodów w bloku nie jest żadnym wyzwaniem dla ekipy monterskiej. To proste zadanie, a po podłączeniu budynku do infrastruktury mieszkańcy zaczną korzystać z superszybkiego internetu i to bez żadnych ograniczeń transferu.