Czy zabytkowe autobusy na ulicach Bydgoszczy to efekt problemów kadrowych czy świąteczna atrakcja?

Dzisiejszego dnia, 8 grudnia 2023 roku, mieszkańcy Bydgoszczy doświadczyli niecodziennego widoku. Na ulicach miasta pojawiły się zabytkowe autobusy, co zaskoczyło wielu pasażerów.

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy wydał jednak oficjalne oświadczenie na ten temat. Informuje ono, że Miejskie Zakłady Komunikacyjne uruchomiły zabytkowy tabor jako specjalną atrakcję świąteczną dla mieszkańców. Od 8 grudnia 2023 r. na wybranych liniach kursują dwa model Ikarusa 280.70E oraz Volvo B10MA. Zabytkowe autobusy pojawiają się na liniach numer 52, 79 i 89 w określonych godzinach, jak podaje ZDMiKP.

Prezes MZK nie był dzisiaj dostępny do skomentowania sprawy. Niemniej jednak, z nieoficjalnych informacji wynika, że problemem mogą być braki kadrowe. Autobusy zabytkowe zastępują bowiem te linie, na których brakuje kierowców. Mieliśmy już okazję poruszyć ten temat, wskazując na fakt, iż niektóre przejazdy nie są realizowane z powodu braku personelu. Wypowiedź ta została wygłoszona podczas sesji Rady Miasta, gdzie prezes MZK deklarował rozwiązanie problemu do końca roku.