Dlaczego warto rozważyć montaż fotowoltaiki?

Wysokie ceny energii, dbałość o ekologię oraz kampanie promujące dopłaty spowodowały, że w ostatnich kilku latach tysiące Polaków zdecydowało się na montaż instalacji fotowoltaicznej. Jeśli dopiero myślisz o tym, aby czerpać energię z paneli słonecznych, poniższy tekst powinien Cię zainteresować.

Dlaczego akurat panele fotowoltaiczne?

Posiadanie instalacji fotowoltaicznej to coraz popularniejsze rozwiązanie dla osób poszukujących ekologicznych i oszczędnych źródeł energii. Odnawialne źródła energii na przestrzeni ostatnich kilku stały się nie tylko modne, ale wręcz pożądane. Dużo zmieniło się również w samej technologii. Współcześnie montowane profesjonalne instalacje fotowoltaiczne są również o wiele efektywniejsze niż te sprzed 10-15 lat. To z kolei sprawia, że również w polskim klimacie potrafią generować prąd pomimo niewielkiego nasłonecznienia, które mamy przez dużą część roku. Nie ma również znaczenia gdzie mieszkamy. Fotowoltaika Bydgoszcz, Kraków, czy Wrocław – ogniwa fotowoltaiczne działają jednakowo.

Jakie korzyści daje własna instalacja fotowoltaiczna?

Dla osób, które dopiero rozważają tego typu inwestycję zebraliśmy główne korzyści, jakie płyną z posiadania instalacji fotowoltaicznej.
– zmniejszenie uzależnienia od cen energii z sieci publicznej,
– niższe rachunki związane z energią elektryczną, gdyż część z niej produkuje i magazynuje nasza instalacja,
– w przypadku awarii sieci, panele słoneczne wciąż będą wytwarzać energię, zapewniając ciągłość zasilania podstawowych urządzeń AGD,
– zmniejszenie kosztów ogrzewania domu i ciepłej wody dzięki współpracy fotowoltaiki z pompą ciepła, która wymaga prądu.

Instalacje fotowoltaiczne wymagają profesjonalnego przygotowania i montażu

Pełnię korzyści i maksymalną efektywność instalacji uzyskamy wówczas, gdy zostanie ona nie tylko odpowiednio dobrana, ale prawidłowo zamontowana oraz serwisowana. Poniżej wymieniamy kilka wskazówek
dotyczących wyboru odpowiedniej firmy do montażu. Popularność paneli fotowoltaicznych spowodowała, że na rynku powstało wiele podmiotów działających w tej branży. Dlatego szukając informacji na temat fotowoltaika Bydgoszcz i chcąc mieć pewność co do jakości świadczonych usług, warto poszukać informacji o danej firmie. Najlepszą rekomendacją są zawsze opinie zadowolonych klientów.

Sam proces inwestycji składa się z kilku etapów. Pierwszym jest zawsze projekt instalacji fotowoltaicznej.
W jego ramach ustala się zapotrzebowanie na energię i dopasowuje ilość oraz rodzaj paneli. To pozwala ustalić koszt instalacji fotowoltaicznej potrzebny zarówno podczas ubiegania się o dopłaty ze specjalnych programów, ale również do zaplanowania takiego wydatku w domowym budżecie. Mając już fundusze, możemy zlecić montaż instalacji fotowoltaicznej zgodnie z wszelkimi normami i certyfikatami. Jeśli wszystko przebiegnie prawidłowo, już po kilku godzinach działania paneli zaczną one produkować pierwszy prąd. Na koniec kwestia, o której nie wolno zapomnieć, a mianowicie serwis.

Przyjmuje się, iż przegląd działania paneli należy wykonywać raz w roku. Obejmuje on sprawdzenie modułów PV, inwertera, mocowań, pomiar parametrów elektrycznych. Dzięki temu zyskujemy pewność, że nasza instalacja pracuje zawsze na maksimum swoich możliwości.

Czy dzięki instalacji można liczyć na całkiem darmową energię elektryczną?

To jedno z częściej pojawiających się pytań, wśród osób nieobeznanych z tematem dlatego śpieszymy z odpowiedzią. Posiadanie instalacji fotowoltaicznej nie oznacza, że energia elektryczna będzie darmowa. Choć panele fotowoltaiczne wytwarzają energię z darmowym źródłem – słońcem, to istnieją koszty związane z zakupem, montażem i utrzymaniem systemu. Jednak dzięki produkcji własnej energii elektrycznej możliwe jest zmniejszenie rachunków za prąd oraz uzyskanie niezależności energetycznej w razie przerw w dostawach prądu.

Podsumowując

Końcowe wnioski są takie. Inwestycja w fotowoltaikę to decyzja na lata. Początkowe wydatki z biegiem lat zostaną nam zrekompensowane przez niższe rachunki. Do tego dochodzi większa bezpieczeństwo energetyczne w razie awarii dostaw prądu oraz świadomość, że choć odrobinę przykładamy się do zmniejszenia zanieczyszczenia naszej planety dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii.