Dopłaty do węgla – kiedy i dla kogo?

Jeżeli głównym surowcem na ogrzewanie Twojego domu jest węgiel, z pewnością żywo interesujesz się kwestią dopłat. Co prawda już wcześniej w tym roku powstały pewne pomysły i propozycje, jednak nie weszły one w życie. Tym razem będzie inaczej, gdyż dopłaty o których mowa są już pewne. Z pewnością przydadzą się one w bardzo dużej liczbie gospodarstw, które aktualnie borykają się z problemami w zakupie węgla ze względu na jego bardzo wysokie ceny. Podobnie kwestia ta wygląda zresztą również w przypadku innych materiałów opałowych, jednak opłaty za nie nie wzrosły aż tak bardzo jak za węgiel. Jakich dopłat możemy się więc spodziewać i kiedy możemy ich oczekiwać?

Komu przysługuje dopłata

Zazwyczaj różnego rodzaju projekty dotyczące dopłat, czy dofinansowań, dotyczą osób o określonym dochodzie maksymalnym. Tym razem jest jednak zupełnie inaczej, gdyż dopłatę na węgiel może otrzymać każdy , dla kogo jest on głównym surowcem opałowym w gospodarstwie domowym. Wysokość zarobków i przychodów nie ma tutaj znaczenia. Suma dopłaty będzie wynosiła 3000 złotych dla każdego gospodarstwa niezależnie od ilości jego członków, a także wysokości zarobków. Warto jednak wiedzieć, że poza samym dofinansowaniem w tej określonej wysokości, możemy starać się także o dodatek. Ten będzie zależny od wysokości dochodów, dlatego trzeba sprawdzić, czy nam przysługuje. Chociaż dofinansowanie jest dla każdego kto ogrzewa dom węglem, to jednak nie dostaniemy go automatycznie – trzeba złożyć odpowiedni wniosek.

Kiedy otrzymamy dofinansowanie

Wnioski będzie można składać za jakiś czas, chociaż nie jest on jeszcze określony. W środę, 3 sierpnia mają być podjęte szczegółowe decyzje dotyczące dopłat do węgla, możemy więc oczekiwać, że po tej dacie będzie wiadomo kiedy można zacząć składać wnioski. Jak na razie znamy termin końcowy, którym jest 30 listopada 2022. Osoby, które nie złożą swojego wniosku przed tym dniem, nie będą miały już możliwości na otrzymanie dofinansowania. Jeśli chodzi o samą wypłatę dopłaty do węgla, po złożeniu wniosku powinna ona trafić do nas przelewem na konto w terminie maksymalnie miesiąca.