Ks. Zygmunt Trybowski – Fordońska Legenda na drodze do świętości

W dzielnicy Bydgoszczy o nazwie Fordon, postać ks. Zygmunta Trybowskiego stała się lokalną legendą. Jego najbardziej znane osiągnięcie to wybudowanie parafialnego kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Męczenników, zlokalizowanego przy symbolicznej Dolinie Śmierci. Swoimi działaniami, jako pierwszy proboszcz tej parafii, przyczynił się również do stworzenia Golgoty XXI wieku w tym samym miejscu. Teraz ten nieżyjący już kapłan może stanąć przed szansą na jeszcze większe uznanie – rozpoczęto bowiem proces beatyfikacyjny, a być może nawet kanonizacyjny.

Zawsze troszczący się o innych, pełen miłości i pokory ks. Trybowski, kierując się w swoim życiu dewizą „Miłujmy czynem i prawdą”, pozostawił po sobie trwały ślad. Na tablicy upamiętniającej jego postać, która zmarła w roku 2002, widnieją słowa „Wdzięczni za dar tego kapłańskiego posługiwania”.

7 października parafia Matki Bożej Królowej Męczenników świętowała jubileusz 40-lecia swego istnienia. Z tej okazji odbyła się uroczysta Msza Święta z udziałem trzech biskupów: abp. Wojciecha Polaka, bp. Krzysztofa Włodarczyka i bp. Arkadiusza Okroja. Podczas ceremonii bp. Włodarczyk ogłosił, że za namową wiernych z Fordonu, rozpoczęty zostanie proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny dotyczący ks. Trybowskiego.