Dokładnie 677 lat temu Kazimierz Wielki podpisał akt lokacyjny dla miasta Bydgoszczy. Bydgoszcz wiele przeszła od 1346 roku. Oto kilka ciekawostek historycznych związanych z naszym miastem.
Wszystko zaczęło się od Brzeszcza Kujawskiego. To tutaj 19 kwietnia 1346 roku Kazimierz Wielki wydał prawo miasta Bydgoszczy na prawie magdeburskim. Sam król był częstym gościem w naszym mieście. W 1347 roku podjął decyzję o budowie murowanego zamku w Bydgoszczy. Sam zamek staje się sławny i popularny w 1409 roku. Najpierw jego załoga schwytała komandora Henrika von Plauena podczas wypadu pod Świecze, a w drodze powrotnej została uratowana przez Krzyżaków. Na domiar złego zdrada bandytów bydgoskich doprowadziła do kilkumiesięcznej okupacji zamku przez Krzyżaków i przy okazji spalenia miasta.
Bydgoszcz z całą pewnością można nazwać królewską stolicą. Władcy chętnie odwiedzali miasto nad Brdą. Oprócz wspomnianego już Kazimierza Wielkiego, miasto to odwiedzali również: Władysław Jagiellończyk, Kazimierz Jagiellończyk, Jan I. Olbracht, Zygmunt Stary, Stefan Batory, Władysław IV Waza, Jan Kazimierz, Jan III Sobieski, Stanisław Leszczyński. W 1594 r. Zygmunt III Waza nadał Bydgoszczy przywilej założenia mennicy. Co ciekawe, 50-dukatowa korona Zygmunta III Wazy, wybita w Bydgoszczy w 1621 roku, została sprzedana 399 lat później na aukcji w 2020 roku za 2,4 mln zł, co czyni ją najdroższą polską monetą w historii.