Mija 677 lat od nadania Bydgoszczy praw miejskich

Dokładnie 677 lat temu Kazimierz Wielki podpisał akt lokacyjny dla miasta Bydgoszczy. Bydgoszcz wiele przeszła od 1346 roku. Oto kilka ciekawostek historycznych związanych z naszym miastem.

Wszystko zaczęło się od Brzeszcza Kujawskiego. To tutaj 19 kwietnia 1346 roku Kazimierz Wielki wydał prawo miasta Bydgoszczy na prawie magdeburskim. Sam król był częstym gościem w naszym mieście. W 1347 roku podjął decyzję o budowie murowanego zamku w Bydgoszczy. Sam zamek staje się sławny i popularny w 1409 roku. Najpierw jego załoga schwytała komandora Henrika von Plauena podczas wypadu pod Świecze, a w drodze powrotnej została uratowana przez Krzyżaków. Na domiar złego zdrada bandytów bydgoskich doprowadziła do kilkumiesięcznej okupacji zamku przez Krzyżaków i przy okazji spalenia miasta.

Bydgoszcz z całą pewnością można nazwać królewską stolicą. Władcy chętnie odwiedzali miasto nad Brdą. Oprócz wspomnianego już Kazimierza Wielkiego, miasto to odwiedzali również: Władysław Jagiellończyk, Kazimierz Jagiellończyk, Jan I. Olbracht, Zygmunt Stary, Stefan Batory, Władysław IV Waza, Jan Kazimierz, Jan III Sobieski, Stanisław Leszczyński. W 1594 r. Zygmunt III Waza nadał Bydgoszczy przywilej założenia mennicy. Co ciekawe, 50-dukatowa korona Zygmunta III Wazy, wybita w Bydgoszczy w 1621 roku, została sprzedana 399 lat później na aukcji w 2020 roku za 2,4 mln zł, co czyni ją najdroższą polską monetą w historii.