Nowe grafiki na tramwaju PESA Swing upamiętniające Andrzeja Szwalbego

Wkrótce bydgoski tramwaj PESA Swing, którego patronem jest Andrzej Szwalbe, zostanie ozdobiony oryginalnymi grafikami. Jak informuje ratusz, mają one na celu przypomnienie o dokonaniach honorowego obywatela Bydgoszczy.

Rok 2023 to czas upamiętnienia Andrzeja Szwalbego. Tramwaj z nowymi grafikami planowany jest do ukończenia na najbliższy piątek (30 czerwca), gdyż tego dnia przypada setna rocznica urodzin tego znakomitego człowieka, dzięki któremu Bydgoszcz stała się jednym z kluczowych ośrodków kultury w kraju.

W hołdzie dla tego wyjątkowego bydgoszczanina zorganizowano liczne koncerty, filmy, debaty, wystawy i wykłady. Teraz postanowiono uhonorować go również poprzez dodanie dodatkowych grafik na tramwaju Swing, którego patronem jest właśnie Andrzej Szwalbe. Oficjalne źródła informują, że na boki wagonu zostaną narysowane kontury budynków Opery Nova, Filharmonii Pomorskiej oraz Akademii Muzycznej przy ulicy Słowackiego. Ponadto część białego pasa pod linią szyb zostanie przekształcona w klawiaturę fortepianu. Te nowe grafiki mają nie tylko przypominać o roku poświęconym Andrzejowi Szwalbemu, ale także symbolicznie podkreślić jego zasługi dla sfery kulturalnej.

Oklejenie tramwaju zostanie wykonane przez bydgoską firmę Pesa, która wcześniej uzgodniła ten projekt z MZK i pokryje koszty z własnej kieszeni. Dodatkowo, dbając o zachowanie oryginalnej malatury, firma zapewnia, że bezpieczeństwo tramwaju nie zostanie naruszone.