Nowe murale w mieście walczą z reklamami

Na ścianie kamienicy u zbiegu ulic Śniadeckich i Gdańskiej pojawił się nowy mural. Widać na nim domy oraz między innymi symbole Bydgoszczy. Od lat na ścianach Bydgoskich budynków wiszą duże banery reklamowe, miasto jednak powoli zaczęło walkę o piękne elewacje.

„Od jakiegoś czasy prowadzone były rozmowy z właścicielem kamienicy. Ostatecznie udało nam się zawrzeć kompromis. Na ścianie pojawi się mural pasujący do tej części miasta” – mówi Marek Iwiński, miejski plastyk.

Oprócz reklam na nowej ścianie znalazło się wiele rzeczy związanych z naszym miastem. Zobaczymy tam spichlerze, Wieżę Ciśnień czy Most Uniwersytecki. Nowy mural został zaakceptowany zarówno przez projektanta miasta, jak i zarządcę miasta. Ten rodzaj muralu, będący przykładem sztuki i reklamy, powstał w 2020 roku przy ul. Ogińskiego.

„Jest to rozwiązanie, do którego będziemy dążyć. Na zmienną grafikę billboardów nie mamy wpływu. Często są to krzykliwe kolory, które nie są harmonijne z otoczeniem. Taka alternatywa to w pełni przemyślane, a nie przypadkowe formy. Zależy nam na tym, aby były to kompozycje artystyczne, w której komponent reklamowy jest ukryty, niedosłowny” – dodaje Marek Iwiński.