Nowe życie placu Wolności w Bydgoszczy: rewitalizacja i powrót kwiatowych budek

Na placu Wolności w Bydgoszczy nie ma już żadnych kiosków z kwiatami. Wszystkie zostały usunięte, ale pięć z nich zostanie przywróconych w nowym wydaniu po zakończeniu prac rewitalizacyjnych na tym terenie. Przed przystąpieniem do tego etapu inwestycji, na placu mają zostać przeprowadzone prace związane z infrastrukturą wodociągową. Niestety, nie ma jeszcze ustalonej daty ich rozpoczęcia.

Ostatnia możliwość zakupienia kwiatów na placu Wolności miała miejsce 12 kwietnia. Do tego dnia działała tam kwiaciarnia Euroflora, która funkcjonowała niemal do końca terminu wyznaczonego przez miasto (15 maja) na opuszczenie pawilonów. Kwiaciarki, które wcześniej walczyły o możliwość dalszego prowadzenia działalności w tym miejscu, będą mogły wrócić i kontynuować handel kwiatami w nowo wybudowanych obiektach. Planowanych jest pięć takich pawilonów, które zostaną ulokowane bliżej świątyni św. Apostołów Piotra i Pawła.

W celu zapewnienia spójnego wyglądu wszystkich budek kwiatowych, władze miasta podjęły decyzję o pokryciu kosztów ich budowy. Podczas spotkania z przedstawicielami handlowymi ustalono warunki dziesięcioletniej umowy dzierżawy. Wyznaczenie, kto będzie prowadził dane punkty sprzedaży, zostanie przeprowadzone za pomocą losowania. Jak poinformował zastępca prezydenta Bydgoszczy, Michał Sztybel, na sesji Rady Miasta 26 kwietnia, od momentu rozpoczęcia prac przez ekipę wodociągową całość rewitalizacji placu Wolności zajmie co najmniej rok czasu.