Od piekarni do klubu rozrywkowego: Nowa odsłona Młynów Rothera w Bydgoszczy

Bydgoskie Młyny Rothera, zlokalizowane na historycznej Wyspie Młyńskiej, niewątpliwie mają wiele do zaoferowania. Od 2022 roku, po gruntownej modernizacji, ten zabytkowy kompleks pełni wiele nowych funkcji, które zostały zaprojektowane przez wrocławską pracownię LS Projekt. Obecnie wśród nich znaleźć możemy wystawę prezentującą związek miasta z wodą, przestrzenie przeznaczone do warsztatów i różnorodne punkty gastronomiczne. Wszystko to powstało na bazie odrestaurowanych, historycznych budynków, które są własnością władz miasta.

Jednym z najciekawszych miejsc w kompleksie jest bez wątpienia klubopiekarnia Woda, mieszcząca się w odremontowanej dawnej kotłowni. To unikalne miejsce działa jako piekarnia za dnia, przekształcając się w klub z muzyką na żywo po zmroku. Za projekt aranżacji wnętrza odpowiedzialny był zespół pracowni Znamy się, który współpracował przy tym z architektem Pawłem Tatarem.

Wnętrze klubopiekarni zwanej Woda zostało zaprojektowane z wyraźnym naciskiem na temat wody, co widać już po samej nazwie lokalu. Całość jest utrzymana w tonacji kobaltowej, co sprawia, że wydaje się, jakby woda wlała się do środka budynku. Jak opowiadają autorzy projektu: „Zdecydowaliśmy się na totalny zabieg kolorystyczny”. Jednak dla kontrastu zdecydowali się na wprowadzenie kilku pomarańczowych elementów. W tym kolorze wykonane są dekoracyjne szkło tworzące okrągły półkowy ekran na barze, blaty niektórych stolików oraz donice zasiedlające taras.