Ogród Botaniczny IHAR wypełnił się kwiatami bananów

W Ogrodzie Botanicznym IHAR w Bydgoszczy zakwitły i zaowocowały banany. To nietypowe egzotyczne zjawisko i według niektórych pierwsze oznaki wiosny.

„Banany, rośliny tropikalne, to byliny. W naszych szklarniach mamy trzy odmiany bananowca: mieszańcowy o dużych, charakterystycznych liściach i owocach jadalnych, banan manilski – tu jadalne są zawiązki kwiatów i młode owoce – uprawiany jest na włókno wykorzystywane do produkcji lin okrętowych, powrozów oraz efektowny banan różowy (jego owoce są rzeczywiście różowe, ale niewielkie i mało smaczne)” – wyjaśnia Jarosław Mikietyński, kierownik Ogrodu Botanicznego Krajowego Centrum Roślinnych Zasobów Genowych Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin Państwowego Instytutu Badawczego w Bydgoszczy.

Ze względu na swoje rozmiary i wymagania dotyczące wilgotności (duże liście i wysoka transpiracja wody lub parowanie) bananowce są bardzo trudne do uprawy w domach, w których suche powietrze ogrzewane kaloryferami jest przeszkodą. Jeśli uprawiasz banany w doniczkach i wystawiasz je latem w ogrodzie lub na tarasie, to miejsce to powinno być osłonięte od wiatru, ponieważ roślina ma bardzo delikatne liście.