Policjanci z Bydgoszczy schwytali uciekiniera skazanego za zorganizowane przestępstwo finansowe

Podczas wtorkowej konferencji prasowej, rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, Kamila Ogonowska, poinformowała o aresztowaniu 54-letniego mężczyzny. Poszukiwany był na podstawie europejskiego nakazu aresztowania. Mężczyzna ten został skazany za zarządzanie strukturą przestępczą zajmującą się wyłudzeniami poprzez fałszywe faktury.

Zatrzymany mieszkaniec Bydgoszczy przez wiele lat umykał organom ścigania. W roku 2020 stanął przed obliczem Sądu Okręgowego w Płocku, gdzie odpowiadał za kierowanie organizacją przestępczą o charakterze zbrojnym w latach 2009-2011. Grupa przestępcza tworzyła fikcyjne firmy i wystawiała fałszywe faktury za domniemane transakcje handlowe ze stalą. Działalność ta doprowadziła do oszustw na dużą skalę, co spowodowało straty dla Skarbu Państwa na poziomie dziesiątków milionów złotych. Sąd skazał go na karę trzech lat i trzech miesięcy pozbawienia wolności. W 2021 r. wyrok został utrzymany w mocy przez Sąd Apelacyjny w Łodzi.

Mimo wyroku, skazany nie zgłosił się do zakładu karnego, a ślad po nim zaginął. Na przełomie października 2022 r., sąd w Płocku wydał za nim list gończy.

Szczegółowe poszukiwania mężczyzny prowadzone były od początku przez funkcjonariuszy z Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. Śledztwo obejmowało monitoring aktywności licznych osób związanych ze skazanym, co umożliwiło ustalenie, że poszukiwany prawdopodobnie wyemigrował do Niemiec. Na podstawie tych informacji, w kwietniu ubiegłego roku, policjanci wystąpili do sądu o wydanie europejskiego nakazu aresztowania.