Polskie sztafety wśród najlepszych na światowych mistrzostwach – zawodniczki z Bydgoszcz potwierdziły swoją formę

Podczas pierwszego dnia światowych mistrzostw sztafet lekkoatletycznych w Nassau na Bahamach, trzy polskie drużyny zdołały wywalczyć kwalifikacje do igrzysk olimpijskich. Zespoły te to: kobiece 4×100 metrów, kobiece 4×400 metrów oraz mieszane 4×400 metrów. W ich składzie znalazły się zawodniczki reprezentujące Bydgoszcz: Iga Baumgart-Witan, Marika Popowicz-Drapała oraz Kinga Gacka. Pozostałe ekipy będą miały szansę na zdobycie przepustek do Paryża w kolejnej rundzie zawodów, która ma miejsce w nocy z niedzieli na poniedziałek.

O godzinie 00:00 rozpoczęły się eliminacje, natomiast drugi dzień rywalizacji zaplanowano na fazy półfinałowe i finałowe. W ramach każdej konkurencji sztafetowej uczestniczyło po 32 zespoły. Zmagania były podzielone na cztery serie, a w każdej z nich rywalizowało osiem drużyn. Najlepsze dwie sztafety z każdej serii wywalczyły bezpośredni awans do finału, zapewniając sobie jednocześnie kwalifikację na igrzyska olimpijskie. Pozostałe drużyny będą miały jeszcze szansę uzyskać kwalifikacje podczas rundy repasaży.

W skład zwycięskiej w eliminacjach sztafety mieszanej 4×400 metrów weszli: Maksymilian Szwed, Iga Baumgart-Witan reprezentująca BKS Bydgoszcz, Kajetan Duszyński oraz Natalia Kaczmarek. Zespół ten pokonał dystans w czasie 3.13,53 i tym samym uzyskał prawo do walki o medale. Natomiast sztafeta 4×100 metrów kobiet, w której wystąpiły Kryscina Cimanouska, Monika Romaszko, Magdalena Stefanowicz oraz Ewa Swoboda, zanotowała najlepszy czas drugiej serii (42,81) i również zapewniła sobie udział w finale.