Triumf polskich sztafet w lekkoatletyce na mistrzostwach świata: Kwalifikacja olimpijska dla trzech drużyn

Pierwszy dzień lekkoatletycznych mistrzostw świata sztafet na Bahamach przyniósł radosne wieści dla Polski. Trzy nasze zespoły triumfowały w swoich konkurencjach, zdobywając kwalifikacje olimpijskie. Kinga Gacka reprezentująca BKS Bydgoszcz oraz Marika Popowicz-Drapała z Zawiszy Bydgoszcz, po swoim udanym występie w biegu na 4×400 metrów, będą miały zaszczyt reprezentować nasz kraj na nadchodzących igrzyskach olimpijskich. W podobnej sytuacji znalazła się Iga Baumgart z BKS Bydgoszcz po wygranej w sztafecie mieszanej 4×400 metrów. Trzecia polska drużyna, która zapewniła sobie miejsce na olimpiadzie jest kobieca sztafeta 4×100 metrów.

Wszystkim tym sukcesom towarzyszyły emocjonujące biegi, które odbywały się w ramach World Athletics Relays na Bahamach. Polskie sztafety kobiet 4 x 100 metrów, 4 x 400 metrów oraz sztafeta mieszana 4 x 400 metrów, zwyciężając w swoich seriach, zapewniły sobie przepustki olimpijskie. W niedzielę, 5 maja, męskie sztafety 4 x 100 metrów i 4 x 400 metrów będą miały szansę powalczyć o awans do igrzysk w repasażach.

Nasza reprezentacja rozpoczęła festiwal World Athletics Relays z przytupem. W czwartej serii rywalizacji sztafet mieszanych, skład polskiego zespołu tworzyli: Maksymilian Szwed, Iga Baumgart-Witan z BKS Bydgoszcz, Kajetan Duszyński oraz Natalia Kaczmarek. Zawodnicy odnieśli zdecydowane zwycięstwo z imponującym wynikiem czasowym 3:13.53. Dało im to nie tylko awans do niedzielnego finału, ale przede wszystkim kwalifikację na igrzyska olimpijskie, które odbędą się na początku sierpnia w Paryżu.

Natalia Kaczmarek, która biegła ostatnią zmianę w czasie poniżej pięćdziesięciu sekund, pomimo wolniejszego tempa na ostatnich metrach wyraziła zadowolenie po wyścigu. Podobnie jak jej współtowarzysz drużyny, Kajetan Duszyński, który docenił dobrą pracę pierwszych dwóch zmian, ustawiających rytm biegu.