Rekonstrukcja najbardziej zniszczonego fragmentu ulicy 20 stycznia 1920 roku w Bydgoszczy

Ze względu na jej krótką długość, remont jedynie niewielkiego fragmentu ulicy 20 stycznia 1920 roku w Bydgoszczy wywołał duże oczekiwania wśród mieszkańców. Tę najbardziej zniszczoną część drogi udało się odnowić, dzięki czemu teraz pokryta jest nową nawierzchnią.

Ulicę 20 stycznia 1920 roku, w szczególności jej odcinek od Zamoyskiego do Chodkiewicza, opisaliśmy w lutym 2024 r. jako problematyczną. Przed wprowadzeniem zmian w zeszłym roku, dotyczących strefy płatnego parkowania, ta ulica była jednokierunkowa i umożliwiała ruch rowerowy w obu kierunkach. Ale podczas restrukturyzacji organizacji ruchu drogowego, zdecydowano się na znaczące modyfikacje. Parking przeniesiono na przeciwną stronę jezdni (prawą stronę, patrząc od strony Chodkiewicza).

Pozostałości po dawnych miejscach parkingowych to nie tylko mało zauważalne znaki drogowe, ale przede wszystkim ogromne dziury. Na jezdni wyraźnie widać dwa zniszczone pasy – ślady kół samochodów, które wcześniej tam parkowały. Z tej sytuacji próbowali korzystać zarówno kierowcy samochodów, jak i rowerzyści, omijając dziury. W maju sytuacja nieznacznie poprawiła się. Choć dziury zostały naprawione, to tylko niektóre z nich. Wiele dołów i nierówności nadal pozostało, a po pewnym czasie załatane miejsca zaczęły się rozpadać. Mieszkańcy pobliskich budynków oczekiwali bardziej kompleksowego remontu.

Całkowity remont rozpoczął się pod koniec pierwszego tygodnia lipca. Pracownicy budowlani usunęli nawierzchnię na ul. 20 stycznia 1920 r. na odcinku od Chodkiewicza do Zamoyskiego, po stronie używanej przez samochody, i rozpoczęli prace nad nową. Zamknięcie ulicy na czas remontu dla wielu kierowców było niespodzianką, mimo że pierwotnie nie było to planowane. Na czas remontu auta miały poruszać się drugim pasem.

Tomasz Okoński, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy wyjaśnił: „Informowaliśmy okolicznych mieszkańców o przeprowadzanych tam pracach związanych z wymianą nawierzchni, prosząc, aby w tym czasie nie parkowali swoich aut. Niestety, wielu kierowców zignorowało ten zakaz, dlatego byliśmy zmuszeni zamknąć ulicę, aby dokończyć prace”.

Prace nad nową nawierzchnią zakończą się w środę rano, 10 lipca. Po wykonaniu prac porządkowych, ulica zostanie ponownie udostępniona dla ruchu.